Yeni Evlenenler Ne Zaman Boşanabilir?

  10.09.2021
  25.117
  Yeni Evlenenler Ne Zaman Boşanabilir?

  Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma davası açılması için genel ve özel sebeplerden birinin olması zorunludur. Boşanma davası eşlerin anlaşma metni düzenlemesi halinde anlaşmalı dava olarak yürütülür. Eşler arasında anlaşmazlık olması halinde dava çekişmeli dava olarak yürütülür ve dava açan tarafın boşanma gerekçesini ispatlaması gerekir.

  Yeni Evlenen Çiftler Ne Zaman Boşanabilir?

  Yeni evlenen çiftlerin boşanma süresi anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davalarına göre değişiklik gösterir. Anlaşmalı boşanmak için evlilik birliğinin en az 1 yıl devam etmesi zorunludur. Yeni evlenenler ne zaman boşanabilir: Çekişmeli boşanma davalarında evlilik süresine bakılmaz. Tek taraflı açılacak davada evlilik birliğinin sona ermesi için kanunen geçerli bir sebebin sunulması ve bu sebebin ispatlanması gerekmektedir. Davanın sonuçlanması için ispat yükümlülüğü dava açan tarafa aittir. Çekişmeli boşanma davası evlilikten sonra herhangi bir zamanda açılabilir.

  1 Sene Dolmadan Boşanılır Mı?

  Yeni evlenenler ne zaman boşanabilir: Anlaşmalı boşanma davası 1 yıl dolmadan açılamaz. Anlaşmalı boşanmak isteyen kişilerin 1 yıl dolduktan sonra anlaşma metni ile boşanma davası açması mümkündür. Çekişmeli boşanma davalarında ise 1 yıl dolmasına gerek yoktur. Eşlerden biri evliliğin bitmesi için geçerli bir sebep sunması ve bu sebebi delillerle ispatlaması halinde boşanma davası açılabilir.

  Boşanmak İçin Evli Kalma Süresi Ne Kadar?

  Boşanmak için evli kalması süresi boşanma davasının çekişmeli veya anlaşmalı olması yönünde değişiklik gösterir. Yeni evlenenler ne zaman boşanabilir: Yeni evlenenler anlaşmalı boşanma davası açacaksa 1 yıl dolması gerekir. Tek taraflı boşanma davası açılacaksa 1 yıl dolmasına gerek kalmadan herhangi bir zamanda boşanma davasının açılması mümkündür.

  3 Yıl Geçmeden Boşanma Davası Açılabilir Mi?

  Boşanma davasının sonuçlanması için eşlerin boşanma gerekçelerinin kanuna uygun olması ve bu gerekçelerin delillerle ispatlanması zorunludur. Mahkeme boşanma sebeplerinin kanuna uygun olmaması veya kanıtlanmaması halinde boşanma davasının reddine karar verebilir. Boşanma davasının reddedilmesi halinde eşlerin dava açması için 3 yıl geçmesi gerekir. 3 yıl içerisinde yeniden bir araya gelmemiş eşlerin boşanmalarına karar verilir.

  İlginizi Çekebilir;

  Boşanma Davası Nedir ve Nasıl Açılır ?

  Boşanma Sebepleri Nelerdir ?

  https://yaseminmersin.av.tr/tek-tarafli-bosanma/

  https://yaseminmersin.av.tr/karsi-dava-acma-suresi/

   

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?