Ecrimisil Ödeyenlerin Hakları 2024

  19.08.2021
  28.732
  Ecrimisil Ödeyenlerin Hakları 2024

  Ecrimisil kişilerin bir taşınmazı işgal etmesi durumunda bu taşınmazın geriye dönük 5 senelik kullanım bedelinin ödenmesi manasına gelmektedir. 5 senelik kullanım bedelinin ödenmesi durumunda dahi kişilerin bu taşınmazın sahibi olma hakları yoktur. Ecrimisil işgalci tarafından ödenen tutar olarak tanımlanmakta ve karşı tarafın hak kaybının bir dereceye kadar yerine koyulması için fırsat sunma manasına gelmektedir. Ecrimisil ödeyenlerin hakları 2023 senesinde de aynı şekilde devam etmekte ve bu tutarın ödenmiş olması kişilere bir konut sahipliği hakkı sunmamaktadır.

  Ecrimisil Ödenince Ne Olur?

  Ecrimisil bedelinin ödenmesi durumunda kişilerin bu konutları tahliye etmelerine ilişkin karar bozulmayacaktır. Tahliye kararı alındıysa ecrimisil bedelinin ödenmesi durumunda dahi tahliyenin devam etmesine karar verilir. Bir diğer deyiş ile işgalci kişilerin ecrimisil bedelini ödemiş olması, o konutun tahliyesine engel olmayacaktır. Geçmişe dönük 5 senelik ücretin ödeniyor olması da hak sahibinin bu 5 senelik kaybının yerine getirilmesi ve haklarının korunması için atılan bir adım olarak yorumlanmaktadır.

  Ecrimisil Ödeyen Kişi Hak Sahibi Olur Mu?

  Ecrimisil bedelinin belirlenmesi hususunda değere dair itiraz etme hakkı da bulunmaktadır. İşgalcinin ödemesi gereken tutardan daha yüksek bir tutara karar verildiği fark edilirse kişilerin bu durumu mahkemeye bildirme haklarının olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Ecrimisil ödeyen kişilerin bu değeri ödemesinin sonrasında hak sahibi olmayacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Ecrimisil sadece karşı tarafın hak kaybının temin edilmesi manasına gelmektedir. Ecrimisil ödeyenlerin hakları 2023 senesinde de korunmaya devam etmektedir. Her iki tarafın da hak kaybına uğramaması temel unsurdur.

  Ecrimisil Bedeli Nasıl Hesaplanır?

  Ecrimisil tutarının belirlenmesi için kişilerin atması gereken ilk adım ihtarname çekilmesidir. Bu ihtarnamenin çekilmesinin sonrasında işgalcinin konutu boşaltmaması durumunda ecrimisil belirleme adımı tamamlanacaktır. İşgalcinin belirlenmiş olan bu tutara karşı çıkmasına da imkan verilmektedir. Bu konuda her iki tarafın da haksız kazanç elde etmemesi için itiraz yolunun açık bırakıldığının belirtilmesi gerekir. ecrimisil bedelinin geçmişe dönük 5 senelik bir süreci kapsadığı da belirtilmelidir. Bu 5 senelik sürecin ödemeye tabi tutulmasının hemen sonrasında kişilerin hak sahibi olmaları gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Sadece hak kaybının Ecrimisil ödeyenlerin hakları 2022 kategorisinde de hak sahipliğine ilişkin bir değişim yoktur.

  Belediye Ecrimisil Alabilir Mi?

  Ecrimisil davalarında ve bir konutun, taşınmazın haksız yere işgal edilmesi durumunda hakların koruma altına alınması için alanın uzmanı olan avukatlardan destek almanız gerekmektedir. Davanın yürütülmesi ve hak sahibinin haklarının korunması için büyük önem arz etmektedir. Belediye ecrimisil ücretlerinin ödenmesi ile alakalı olarak oldukça kapsamlı bir denetim ortaya koymaktadır. Belediye hak sahiplerinin belediyeye ait olan konutların ya da taşınmazların işgal edilmesi durumunda belediyenin de ecrimisil talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu aşamada da gerekli olan tüm dava adımları eksiksiz bir biçimde avukatlar tarafından incelemeye alınacaktır. Davanın tüm detayları hakkında size kapsamlı şekilde bilgilendirme yapılacaktır. Ecrimisil süreci ile alakalı düşülen en temel yanılgı bu bedelin ödenmesi durumunda konutun sahibi olunacağının düşünülmesidir. Bu tür bir durum söz konusu değildir. Hak sahiplerinin bu konudaki konumlarının korunması için davada gerekli olan tüm adımlar eksiksiz bir biçimde atılacaktır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/ecrimisil-davasi/

  https://yaseminmersin.av.tr/5400-gun-kidem-tazminati/

  https://yaseminmersin.av.tr/tenkis-davasi/

  https://yaseminmersin.av.tr/kira-tespit-davasi/

  Ziyaretçi Yorumları (6)
  1. Yusuf dedi ki:

   2021 yılından itibaren Ecrimisil olarak bedelini ödediğim yerde elektirik abonesi olamıyorum yüklü miktarlarda elektirik ödemek zorunda kalıyorum Abone nasıl alabilrim Bulunduğum yerin Kamuya terk olduğunu öğrendim Kamu,ya Terk olan bir yeri satın alma hakkım varmı ?

   1. Mustafa babayiğit dedi ki:

    Elektrik aboneliği alma şartı 2 tanedir.
    Birincisi yapının olduğu yerin. Zeminin yani arsanın kullanın hakkına sahip olmaktır.
    Bu da kira sözleşmesi ya da yer tahsis belgesi veya arsa sahibi olmaktir. (Ecrimisil ise yasal olmayan yer işgali anlamına gelir. Yani arsa sahibinin rızası yoktur. )
    Diyelim birinci şartı sağladınız.
    İkinci şart ise binanın yapi kullanim izin belgesi gerekir.
    Yani kaçak yapı olmaması gerekir.
    Bunu ise 3 şekilde sağlayabilirsiniz.
    Yapi kullanim izin belgesi. İmara açık yerlerde olur.
    İmar Barışı olabilir. Yapi kayit belgesi. ( Yapi kayit belgesinde tapu şartı aranmamaktadir.)
    Son seçenek ise belediye den 31.12.2021 yılı ve öncesine binanın yapıldığını belgelemek.

    1. Salih İLKAYA dedi ki:

     Merhaba,hazine arazisinde işgalci olduğumuz için milli emlak tarafından ecirimsil cezası geldi.bu araziden tekrar ecirimsil gelmemesi için ne yapmalıyız.onceden bahçe olarak kullandık ve bir kaç tane meyve ağacı diktik şuan komşularla birlikte otopark olarak kullanıyoruz ticari bir kazancınız yok.

  2. Hikmet yağcı dedi ki:

   Milli emlâğa ait yaylada 2017 den sonra yapılan yapıların imar barışı belgelerini kabul edmiyorlar.Konutu 2019 yılında bitirdim şikayetler üzerine yıkım kararı verildi evler belediyeye boş olarak teslim edildi görülüyorşimdi ne yapalım

  3. Fevzi dedi ki:

   15 senedir kulalandigim tarim arasin den tahliye karari cikti 15 senedirde bana ecri misil odemesi yaptirmadilar basvurdugum halde ne yapmaliyim

   1. admin dedi ki:

    Merhabalar detaylı bilgi için arayabilirsiniz. 0 530 526 92 02

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?