Yeni Evli Boşanma Davası

  10.09.2021
  924
  Yeni Evli Boşanma Davası

  Boşanma davası Türk Medeni Kanunu’na göre boşanmak için genel ya da özel sebeplerden bir veya birkaçının oluşması halinde her iki eş tarafından açılabilir. Boşanma davaları anlaşmalı olabileceği gibi tek taraflı açılabilir ve çekişmeli dava olarak yürütülür. Boşanma davasında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir.

  1 Yıldan Önce Boşanma Davası Olur Mu?

  Yeni evli boşanma davası 1 yıl dolmadan ancak çekişmeli olarak açılabilir. Anlaşmalı boşanma davasının evlilik süresi 1 yıl olmadan açılması mümkün değildir. Çekişmeli boşanma davasının açılması için evlilik birliğinin sarsılması ve kanunda geçerli özel ya da genel sebeplerden birinin oluşması gerekir. Bu davalarda tarafların evlilik birliğini bozan sebepleri kanıtlaması gerekir. Tek taraflı boşanma davasında ispat yükümlülüğü dava açan tarafa aittir. Boşanma davası açan taraf, boşanma sebepleri kanıtlar, deliller ve şahitlerle birlikte ispatlaması halinde 1 yıldan önce boşanma gerçekleşir.  

  Boşanma Süreci Nasıl Başlar?

  Boşanma davası anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki farklı şekilde açılabilir. Anlaşmalı boşanma davasının açılması için evliliğin 1 yıldır devam etmesi zorunludur. Boşanmak isteyen taraflar, boşanma sebepleri ve boşanmadan doğacak sonuçları kabul ettiğine dair anlaşmaya vararak anlaşma metni düzenlemelidir. Çekişmeli boşanma davasında süreç, boşanmak isteyen tarafın boşanma dilekçesi yazması halinde başlar.

  Boşanmak İçin Evli Kalma Süresi Ne Kadar?

  Boşanmak için evli kalma süresi açılacak davanın anlaşmalı ve çekişmeli olmasına göre değişiklik gösterir. Yeni evli boşanma davası anlaşmalı olarak açılacaksa en az 1 yıldır evli olunması zorunludur. Çekişmeli boşanma davalarında zaman kıstası yoktur. Eşlerin evlilik birliğini sarsan sebepleri kanıtlaması halinde 1 yıldan kısa süre içerisinde boşanma davası açılabilir ve dava sonuçlanır.

  Yeni Evlenen Kişiler Ne Zaman Boşanma Davası Açabilir?

  Yeni evli boşanma davası anlaşmalı olarak açılacaksa en az 1 yıldır evlilik birliğinin devam ediyor olması zorunludur. Yeni evlilerin evlilik birliğini sarsacak kanuna uygun sebepleri varsa çekişmeli boşanma davası açılabilir. Çekişmeli boşanma davası için zaman kavramı yoktur. Eşlerden biri boşanma gerekçesini sunarak tek taraflı dava açabilir. Davanın sonuçlanması için dava açan taraf gerekçelerini ispatlamalıdır.  

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/yeni-evlenenler-ne-zaman-bosanabilir/

  https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadin-nafaka-alabilir-mi/

  https://yaseminmersin.av.tr/mal-paylasimi-davasi/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?