Aldatan Kadın Nafaka Alabilir Mi

  26.08.2021
  4.223
  Aldatan Kadın Nafaka Alabilir Mi

  Aldatan kadın nafaka alabilir mi: Aldatan kadının nafaka alıp almayacağı konusunda hukukumuzda açık hükümler söz konusudur. Aldatmak, ağır kusur olarak kabul edilir. Bundan dolayı ilgili durum bu ifadeye göre değerlendirilir.

  Kadın Kocasını Aldatırsa Nafaka Alabilir Mi?

  Aldatan kadın nafaka alabilir mi: Kadının kocasını aldatması, nafaka almasının önünde bir engeldir. Boşanma davalarında hüküm verilirken bakılan ilk şey kusur durumudur. Yani hangi tarafın kusurlu olduğu büyük önem taşır. Aldatmadan ötürü bir boşanma davası söz konusu olduğunda, aldatma fiilini gerçekleştirmiş olan kişinin nafaka alabilmesi mümkün değildir. Çünkü aldatmak ağır kusur olarak kabul edilir ve bir boşanma nedenidir.

  Aldatan Kadın Mal Alabilir Mi?

  Aldatan kadının mal alabilmesiyle alakalı hüküm ve şartlar şöyledir;

  • Zina nedeniyle yani 161.madde üzerinden boşanma kararı verilmemiş olmalıdır.
  • Bunun yerine 166.madde olarak dikkat çeken evlilik birliğini temelinden sarsma hükmüne göre karar verilmelidir.
  • Bunun sonrasında, sadece evlilik birliği içerisinde sahip olunan mallardan pay alabilmektedir.

  Kadın Eşini Aldatırsa Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

  Aldatmadan dolayı açılmış olan bir boşanma davasında çocuğun velayet durumuyla alakalı hükümler söz konusudur. Aldatmak bir ağır suç olarak değerlendirilmesinden dolayı kişi bu noktada karşı tarafın da kusurlu olduğunu söylese bile durum değişmez. Ağır kusurdan ötürü çocuğun velayetinin babaya verilmesi kararı çıkar.

  Evliyken Başkasına Kaçmak Suç Mu?

  Aldatan kadın nafaka alabilir mi: Aldatan kadının nafaka alabilmesi çok zordur. Evli birisiyle kaçmak olarak tanımlanmış herhangi bir suç ceza kanunu içerisinde yer almaz. Bu durum boşanma nedeni olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra tazminat açabilmenin bir gerekçesi olarak da karşımıza çıkar.

  Aldatan Ese Hangi Davalar Açılır?

  Aldatma fiilini işlemiş olan eşe açılacak olan bir dava söz konusudur. Bunun öğrenilmesini takip eden 6 aylık dönem içerisinde süreç başlatılmalıdır. Bunun yanı sıra aldatmanın sonrasındaki 5 yılın ardından, bu gerekçe üzerinden dava açılabilmesi söz konusu olamaz. Bunun temel nedeni ise kanunda açık bir biçimde belirtilmiş olan zamanaşımı kavramının bulunmasıdır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadin-nafaka-verir-mi/

  https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadina-nafaka-verilir-mi/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?