Trafik Kazası Avukatı İstanbul

  09.09.2021
  1.173
  Trafik Kazası Avukatı İstanbul

  Trafik kazası avukatı İstanbul kategorisinde seçim yaparken oldukça dikkatli olmalı ve dava geçmişi konusunda da inceleme yapmalısınız. Trafik kazası konusunda olumlu dava sonuçlarına imza atmış olan avukatların tercih edilmesi sizin haklarınızın savunulmasını da kolaylaştıracak unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul gibi trafik yoğunluğu yüksek olan şehirlerde trafik kazaları günlük hayatın sıradan bir parçası haline gelmiştir. Sorun yaşamadan kendi haklarınızı savunmak için kesinlikle alanın uzmanlarından bilgi almanız gerekmektedir.

  Trafik Kazalarındaki Süreçler

  Trafik kazası avukatı İstanbul değerlendirme yapma aşamasında trafik kazasının nasıl sonuçlandığı hakkında da fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Trafik kazası kapsamında maddi hasar, can kaybı ya da yaralama meydana gelebilmektedir. Can kaybı ve yaralama söz konusu olduğu zaman bu durumun kasten değil taksirle sebebiyet verme başlığı altında değerlendirildiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle trafik kazasında ölüme sebebiyet veren kişilerin dahi belirli bir cezaya çarptırılmalarının sonrasında salıverilmeleri söz konusu olabilmektedir.

  Ölümle Neticelenen Kazalarda Dava Süreci

  Trafik kazası avukatı İstanbul kategorisinde ölümle neticelenen davalarda dava sürecinin olumsuz ilerlemesi söz konusu olabilmektedir. Bu noktada kişinin mirasçılarının hem maddi hem de manevi tazminat talep etme hakları bulunmaktadır. Maddi manevi tazminat talep etme aşamasında kişilerin özellikle uğradıkları zararın ve kişilerin kazadaki kusurluluk oranlarının en temel belirleyici kıstas olduğunun da altı çizilmelidir. Ölümle neticelenen kazalarda kişilerin kusurlu olması durumunda ödemeleri gereken hususlardan bazıları;

  • Tedavi, sağlık giderleri konusunda kazaya sebebiyet veren kişinin ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Kazada mağdur olan kişinin hayatını kaybetmesi durumunda defin işlemleri ile alakalı meydana gelecek olan masrafların da ödenmesinden yükümlüdür.
  • Bir aile ferdinin vefat etmesinin sonrasında o aile ferdinin desteği ile hayatına devam eden kişilerin destekten yoksun kalma konusunda başvuruda bulunma ve tazminat talep etme hakkı da bulunmaktadır. Destekten yoksun kalan kişinin sadece yasal varis olmasına gerek yoktur. Bu noktada vefat eden kişinin desteği ile hayatını idame ettirdiğini yansıtan tüm kişilerin bu tazminat davasını açmasına imkan verilmektedir.

  Bu masrafların karşılanmasının hemen sonrasında manevi tazminat talep etme hakkının devam ettiği de belirtilmelidir. Maddi manevi tazminat talep adımlarında ailenin ne derece mağdur olduğu ve kaza kapsamında hangi tarafın yüzde kaç oranında kusurlu olduğu en temel belirleyici unsurlar arasında bulunmaktadır.

  Aracın Zararını Kim Ödeyecektir?

  Maddi zararlı olan kazalarda kazaya sebebiyet veren kişinin karşı tarafın masraflarını ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu noktada devreye sigorta şirketleri girmektedir. Sigorta şirketlerinin gerekli olan tüm ödemeleri yapması için kazanın ayrıntılı bir biçimde gözden geçirilmesine karar verilmektedir. Aracın zararının karşılanması ile alakalı olarak sorun meydana gelmemesi için özel bir denetim yapılır ve her iki tarafın da kusur oranları göz önünde bulundurularak kimin ödeme yapması gerektiği konusunda karara varılır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/olumle-sonuclanan-trafik-kazalarinda-ceza-oranlari/

  https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-verilen-cezalar/

  https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-tutuklama/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?