trende

Tazminat Davası | Tazminat Davası Nasıl Açılır

10.11.2021
46
Tazminat Davası | Tazminat Davası Nasıl Açılır

Tazminat davası maddi ya da manevi temeller üzerine açılabilmektedir. Bazı durumlarda kişilerin maddi manevi tazminat davası açma aşamasında bu durumun ödül ya da ceza olmadığının ayrıca bildirilmesi gerekir. Örneğin boşanma davasında durum bu şekilde ilerlemektedir. Boşanma davalarının sonrasında maddi manevi tazminat istenebilmektedir. Bu durum taraflardan birine ödül ya da diğerine ceza niteliğinde olsun diye değil, tarafların sorunsuz şekilde boşanma sonrasında da hayatlarına devam edebilmelerini mümkün kılmak adına atılan bir adımdır.

Hangi Durumlarda Tazminat Davası Açılabilir?

Tazminat davası açma ücreti davayı açan kişiye aittir. Dava avukat ücreti de bireysel olarak davayı açan kişiye aittir. Avukat ve müvekkil arasında yapılan protokol ile bu ücretin daha sonrasında dava sonucunda ödenmesine de karar verilebilmektedir. Bu konuda herhangi bir sakınca yoktur. Bu şekilde her iki tarafın hakları ve sorumlulukları da yazılı kayıt altına alınmış olur. Avukatınızın bu alanda yetkin olması durumunda tazminat davasında olumlu sonuç alma olasılığınızın artacağı da belirtilmelidir. Avukatınızın hangi dava seçeneklerine göz attığına ve hangi davalardan olumlu sonuç aldığına dair bilgilendirme sunulmalıdır.

Tazminat Davası Para Ödenmezse Ne Olur?

Maddi zarar sebebi ile tazminat davası talep edilmesi mümkündür. Bu aşamada tutarın belirlenme süreci içerisinde şu unsurlar dikkat çekmektedir;

  • Öncelikli olarak zarara uğrayan tarafın bu konuda ispat sunması gerekmektedir. Zarara uğrandığına dair örneğin bir tutanak sunulabilir. Araba kazalarında kişilerin dava dosyasına olay yerinin fotoğraflarını eklemelerine de olanak sunulmaktadır.
  • Zarar tutarının ne zaman hesaplanacağı ve bu hesaplama zamanına göre tarafların mağdur edilmemesi için faiz tutarının belirlenmesi faiz tutarı ile beraber ödenmesi gereken tutar yeniden hesaplanacaktır.
  • Son adım olarak da denkleştirme süreci tamamlanacaktır. Bu hesaplama süreçlerinde ortaya çıkarılacak olan tutara karşı tarafın itiraz etme hakkı da vardır. Tarafların itirazları neticesinde sürecin sonuca bağlanmasının uzayacağının da ayrıca iletilmesi gerekir.

Maddi manevi tazminat davası kapsamında hükmedilen tutarın ödenmemesi durumunda bunun için icra takibi başlatılmasına da karar verilebilmektedir. Kişilerin eğer bir mal varlığı varsa buna el koyulur eğer yoksa hapis cezası ile sonuçlanabilmektedir. Avukatınız hükmedilen maddi manevi tazminatın tarafınızca tahsil edilmesi için de gerekli olan takip aşamasını yerine getirecektir.

Maddi Tazminat Davası Şartları Nelerdir?

Maddi tazminat davası talep edilmesi için talepte bulunacak olan kişinin daha az kusurlu taraf olması gerekmektedir. Daha az kusurlu taraf olmasının neticesinde tazminat davası talep etme hakkı vardır. Hem bir maddi ilişkide kusurlu taraf olmak hem de tazminat talep etmek mümkün olmayacaktır. Maddi manevi tazminat davasında her iki, kategoride de aynı kural geçerliliğini sürdürmektedir. Avukatınız bu konuda size gerekli olan bilgilendirmeleri eksiksizi biri biçimde sunacaktır.

Tazminat Davası Açma Süresi Ne Kadardır?

Tazminat davası açmak için zarara uğradığınız durumun öğrenilmesinin sonrasında 2 sene içerisinde açılması gerekmektedir. Bu sürenin dolması durumunda dava açma hakkının geri verilmesi için zarara uğradığınızın size geç aksettirilmesi gibi hususları da öne sürebilirsiniz. Tazminat davası açma sürecinde tazminata konu olan hususa göre hangi mahkeme aracılığı ile başvuruların yapılması gerektiği konusunda değişim olabilmektedir. Bu konuda tecrübeli olan avukatlardan destek alarak hem davanın açılması ve davanın takip adımlarının yerine getirilmesi konusunda destek alabilirsiniz. Sizin bizzat dava akışına katılmanıza da gerek olmayacaktır. Avukatınız gerekli olan tüm hukuki prosedürleri yerine getirecektir.

Tazminat Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Maddi manevi tazminat davası nasıl açılır; dilekçenin sunulması ve kabul edilmesi sonrasında davanın ilerleyen safhalarında tazminat tutarına karar verilecektir. Karşı tarafın ödeme gücünü aşmazken başvuruda bulunan tarafın da zararını tazmin edecek bir tutarın belirlenmesi için çaba sarf edilmektedir. Ödeme kabiliyeti olmayan bir tutarın belirlenmesinin her iki taraf için de sorun teşkil ettiğinin ayrıca bildirilmesi gerekir. Tazminat tutarında bazı indirimler de uygulanabilmektedir. Bu indirimlerin uygulanabilmesi için her iki tarafın da razı olması gerekir. Her iki taraf razı değilse indirim uygulama kararı kabul görmeyecektir.

Zarar gören kişinin kendi kişisel kusurundan da kaynaklanan ortak bir kusurluluk hali söz konusu ise istenecek olan tazminat tutarında indirim yapılması mümkün kılınabilmektedir. Tazminatın ödenmesi durumunda ödeme yapacak olan kişinin maddi durumunun net şekilde kötüleşmesi de indirim yapılması için yeterli bir sebep olarak görülmektedir. Bu durumun kanıtlanması için aylık gelirin yanı sıra sahip olduğunuz mal varlığına ilişkin de bilgilendirme alınabilmektedir. Her iki tarafın da memnun olacağı ve tarafları mağdur etmeyecek bir tutarın belirlenmesine özen gösterilir.

Maddi Tazminat Kalemleri Nelerdir?

Maddi manevi tazminat davası dilekçe örneği kapsamında kişilerin hangi gerekçe ile tazminat talep ettiklerine dair kendi bilgilerini de içeren net bir içerik oluşturmaları gerekmektedir. Avukatınız tazminat davasının dilekçe hazırlama safhasında da sizin için tüm işlem akışını yürütecektir. Maddi tazminatın farklı türleri bulunmaktadır. Nakden tanzim olarak tanımlanan ilk unsur tazminat tutarının nakit olarak ödenmesi manasına gelmektedir. Sermaye ya da irat olarak ödeme hakkı da mevcuttur. Son seçenek olarak da geçici ödemeler branşı bulunmaktadır. Tazminat talep eden kişilerin genel olarak nakdi ödeme tipini tercih ettikleri görülmektedir. Fakat bu noktada ödeme yapacak olan taraf için hangi ödeme türünün daha sürdürülebilir olduğunun da bildirilmesi gerekir.

Tazminat Davası Ne Zaman Düşer?

Tazminat davasının dava açan kişinin kusurlu olması durumunda olumsuz sonuçlanmasına karar verilmektedir. Bu noktada hem kusurlu hem de tazminat davası açan taraf olduğunuz tespit edilirse size tazminat bağlanmayacaktır. Bunun tam tersine davanın reddine karar verilir avukatınız kusur oranları konusunda size gerekli olan bilgilendirmeyi yapacaktır. Bu bilgilendirmenin kabinde başvuru adımının şekillenmesi sağlanacaktır. Avukatınız dilekçe hazırlanması, kusurluluk hallerinin analiz edilmesi ve dava sürecinin her adımında size gerekli olan bilgilerin verilmesinden sorumludur. Davanın sonucunda ne kadar ödeme yapılacağına ilişkin avukatınız ile bir protokol yapabilirsiniz. Bu şekilde hem avukatın hem de müvekkilin haklarının korunması sağlanır.

Tazminat Davalarında Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Ceza davasından sonra tazminat davası zaman aşımı 2 sene olarak belirlenmiştir. Hak düşme süresi ise 10 sene olarak belirlenmiştir. Tazminat talep etme hakkını kaybetmemek adına bu alanda yetkili olan avukatlardan gerekli olan desteği almaya özen göstermelisiniz. Avukatınız dava sürecini takip ederek zamanaşımı gibi sorunlar meydana gelmeden dava dilekçesi sunma adımını yerine getirecektir. Bu aşamada tazminatın neden verildiğine dair 3 farklı görüş olduğunun da unutulmaması gerekir; tatmin, telafi ve ceza. Yaygın olarak telafi görüşü ağır basmaktadır.

Kıdem Tazminat Davası Açma Süresi Ne Kadardır?

Tazminat davası kapsamında bazı yönetmelikler değişim göstermiştir. 2017 senesinden öncesinde feshedilen iş akitleri için tazminat davası açmak isteyen kişilerin 10 senelik zaman diliminde tazminat talebinde bulunmaları gerekmektedir. 2017 senesinden sonra işten kovulan kişilerin ise tazminat talep etmek için 5 senelik bir zamanları vardır. Bu zaman diliminin dolması durumunda kıdem tazminatı almak için dava açma hakkını kaybetmiş olacaksınız. Kıdem tazminatının ya da ihbar tazminatının alınmış olması kişilerin işe iade davası açmasının önünde bir engel değildir. Her ikisini birden yerine getirme hakkınız vardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış