Ölümle Sonuclanan Trafik Kazalarında Ceza Oranlari

  13.09.2021
  5.537
  Ölümle Sonuclanan Trafik Kazalarında Ceza Oranlari

  Ülkemizde çeşitli sebeplerle trafik kazaları meydana gelmektedir. Bunlar ufak tefek yaralanmalarla ya da maddi zararlarla atlatılabildiği gibi ölümle de sonuçlanabilmektedir. Ölümle sonuclanan trafik kazalarında ceza oranlari genel anlamda 7 yıla kadar uzanan hapis cezasına tekabül etmektedir. Bunun yanında ölümle sonuclanan trafik kazalarında ceza oranlari iki farklı şekilde de değişebilmektedir. Bunlardan ilki kişilerin maddi anlamda bir tazminat davası açabilme haklarıdır. Bunun yanında ölümle sonuclanan trafik kazalarında ceza oranlari değişikliği sağlayan durumlardan bir tanesi de; şayet kişiler bir manevi tazminat davası da açarlarsa kişilere belirli bir tutarda karşılık ödenmesi durumudur.

  Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazalarında Ehliyete Kaç Yıl El Konulur?

  Eğer kişilerin meydana gelen kazada %75 suçlu olduğu saptanırsa bu kişilerin ehliyetlerine 1 sene boyunca el konulmaktadır. Bu kişiler 1 senenin dolumuyla beraber tekrardan ehliyetlerine alma hakkına sahiptir.

  Ölümlü Trafik Kazalarında Ne Olur?

  Ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin ailesi tarafından, karşı tarafa çeşitli konularda davalar açılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi maddi tazminattır. Kişiler şayet kendini geçindiremeyecek durumda kaldılarsa bu onların hayatlarını yürütebilme şansı tanımaktadır. Bunun yanında kişiler hissettikleri üzüntü sebebiyle manevi tazminat davası da açabilmektedir. Bunlara ek olarak kişiler bir ölümlü kazaya karıştıklarından haklarında hapis cezası da verilecektir.

  Ölümlü Trafik Kazası Davaları Ne Kadar Sürer?

  Kanunlarımızda trafik kazasında bir kişinin ölmesine sebep vermek taksirle adam öldürme suçuna girmektedir. Bu sebeple bu süreç kamu davasına girmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda ise bu davanın sonuçlanması en az 1 en fazla 3 sene sürmektedir.

  Ölümlü Trafik Kazaları Hangi Mahkemede Görülür?

  Ölümlü trafik kazalarında kişilerin başvurmaları gereken yer Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Burada kişilerin hem maddi hem manevi tazminat davaları görüldüğü gibi kişilerin hapis cezaları da bu mahkeme tarafından verilecektir.

  Ölümlü Trafik Kazalarında Kimler Tazminat Alır?

  Ölen kişinin yakınları bu konuda tazminat alacak kişilerdir. Ölen kişilerin yakınları ölen kişinin desteğinden yoksun kalma ve cenaze, defin işlemleri masrafları adıyla maddi bir tazminat isteme hakları bulunmaktadır. Bunun yanında kişilerin duydukları acı sebebiyle de manevi tazminat açma hakları bulunmaktadır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-verilen-cezalar/

  https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-tutuklama/

  https://yaseminmersin.av.tr/trafik-kazasi-avukati-istanbul/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?