Ölümlü Trafik Kazalarında Tutuklama

  05.09.2021
  4.901
  Ölümlü Trafik Kazalarında Tutuklama

  Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ölüme sebebiyet veren tarafa dava açılır. Ölen kişinin ailesi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Dava açılması halinde ölüme sebebiyet veren kişi hakkında tutuklama kararı alınabilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında tutuklama hali en çok 7 yıldır.

  Ölümlü Trafik Kazalarında Tutuklama Olur Mu?

  Ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin ailesinin şikayetçi olması halinde tutuklama kararı çıkar. Bu davalarda ölüme sebebiyet veren kişiye en çok 7 yıl hapis cezası verilir. Hapis cezasının 1 yılın altında olması halinde para cezasına çevrilmesi mümkündür. Kasten öldürme halinde 1 yılı geçen hapis cezası para cezasına çevrilemez. Tutuklanan kişiye ölen tarafın ailesi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına da sahiptir. Bu davaların açılması için kazadan sonra 2 yıl içerisinde Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açma hakkı vardır.

  Ölümlü Trafik Kazalarında Ne Olur?

  Trafik kazası sonucu taraflardan birinin yaralanması, sakatlanması veya ölmesi sonuçları doğabilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ölen kişinin ailesinin 2 yıl içerisinde dava açması gerekir. Dava açılması halinde ölüme sebebiyet veren kişinin tutuklanmasına karar verilebilir. Bu davalarda en çok 7 yıl hapis cezası verilebilir. 1 yıldan kısa süreli hapis cezası verildiğinde para cezasına çevrilmesi mümkündür. Ölümlü trafik kazalarında tutuklama kararı ile birlikte karşı tarafın maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı da vardır.

  Ölümlü Trafik Kazası Davaları Ne Kadar Sürer?

  Ölümlü trafik kazası davasının açılması için süre 2 yıldır. Ölen kişinin ailesi 2 yıl içerisinde karşı tarafa dava açma hakkına sahiptir. Ölümlü trafik kazalarında tutuklama kararı çıkması ve hapis cezası verilmesi mümkündür. Hapis cezası en çok 7 yıla kadar verilebilir.

  Ölümlü Kazalarda Kan Parasını Kim Öder?

  Ölümle sonuçlanan davalarda ödenecek maddi ve manevi tazminat davasının ölen kişinin ailesi tarafından açılması gerekir. Kan parası, maddi ve manevi tazminat tutarının halk arasında kullanıldığı tabirdir. Ödeme yükümlülüğü ölüme sebebiyet veren taraftır. Davanın ölüme sebep olan kişiye karşı 2 yıl içerisinde açılması gerekir. Ölümlü trafik cezalarında tutuklama kararı alınacağı gibi maddi ve manevi tazminat ödenmesi kararı da alınır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/olumle-sonuclanan-trafik-kazalarinda-ceza-oranlari/

  https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-verilen-cezalar/

  https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-kazalarda-ceza/

  Ziyaretçi Yorumları (2)
  1. İlker dedi ki:

   2 yıldan sonra açılan davalar geçersizmidir

   1. admin dedi ki:

    0 530 526 92 02 numarasından ulaşabilirsiniz

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?