trende

Ölümlü Trafik Kazalarında Verilen Cezalar

05.09.2021
1.841
Ölümlü Trafik Kazalarında Verilen Cezalar

Ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar, hukukun emrettiği üzere 7 senelik bir hapis cezası olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda kazada ölen tarafın ailesi, gerek manevi gerekse maddi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bunların tümünün bir avukat aracılığıyla yapılması süreci kısaltır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Ne Olur?

Ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar açıkça ifade edilmiştir. Ceza mahkemelerinde davanın görüldüğünü unutmamak lazım. Ölüm durumuna sebebiyet verilmesi halinde suçu olan kişi 7 seneye kadar hapis cezası alabilir. Aynı zamanda ölen kişinin ailesi ve yakınları tarafından tazminat alabilmek için dava açılması da söz konusudur. Bu maddi olabileceği gibi manevi şekilde de talep edilebilmektedir.

Trafik Kazasında Ölüm Parası Ne Kadar?

Trafik kazası söz konusu olduğunda  ve bunun ardından ölüm durumu gerçekleşiyorsa bir tazminat davası açılır. Bu hakkın kullanılabilmesi zorunlu trafik sigortası kapsamındadır. Belirlenmiş olan maksimum limit ise 225 bin TL olarak dikkat çeker. Bu noktada dikkat edilecek olan hususların içinde vefat etmiş olan kişinin bakmakla yükümlü olduğu insanların sayısı, sahip olduğu eğitimi, var olan geliridir. Bunların tümü tazminat miktarının belirlenmesinde önem arz eden parametreler olarak karşımıza çıkar.

Ölümlü Trafik Kazası Davası Ne Kadar Sürer?

Ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar çerçevesinde davanın ne kadar süreceği birçok kişi tarafından merak edilse de tam bir tarih verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Davanın seyrine göre 1.5 yıl devam etmesi mümkündür. Bazılarında ise bu sürenin 3 yıla kadar uzamış olduğunu ifade etmek lazım.

Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazalarında Kaç Yıl Ehliyet Alınır?

Bir sürücü ölüme neden olacak şekilde trafik kazasına karışmışsa ve bu durum mahkemenin verdiği karar ile sabitse 1 yıllık süreyle ehliyetini kullanamaz. Resmi rakamlar bunu geri almaktadır. Her türlü sürücü belgesi buna dahildir.

Ölümlü Kazada Sürücü Ceza Alır Mı?

Ölüme neden olan bir kazaya karışmış olan sürücü ceza alır. Üst sınırı 7 sene olarak tanımlanmıştır. Ayrıca ehliyetine el koyulur. Ölen kişinin bu şahsa maddi ya da manevi tazminat açma hakkı mevcuttur.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/olumle-sonuclanan-trafik-kazalarinda-ceza-oranlari/

https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-tutuklama/

https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-kazalarda-ceza/

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Muhammed ali ceylan dedi ki:

    Avukat hanım kolay gelsin ben alkollü bi trafik kazası geçirdim kazada bir kişi hayatını kaybetti 8 ay cezaevinde kaldım kendim devlet dairesinde memurum şoför olarak çalışmaktayım yanlız mahkeme ehliyetime 2 yıl el konulacağını belirtti istinaf mahkemesi sonuçlanınca. Benim sorum şu. Ehliyetim benim ekmek param sonuçta o olmadığı taktirde çalışamam mahkemeye bunu belirtsek herhangi bi faydası olurmu ?

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış