Nafaka Ödenmezse Ne Olur ?

  05.03.2023
  663
  Nafaka Ödenmezse Ne Olur ?

  Bu yazımızda nafaka ödenmezse ne olur konusunu detaylı ele alıyoruz. Nafaka kaç gün ödenmezse dava açılır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Ele aldığımız bu konuyu avukat yazarlarımızın yazdığını belirtmek isteriz. Bu sebep ile yazıdaki bilgilere rahatlıkla güvenebilirsiniz. İyi okumalar..

  Boşanmada Nafaka Ödenmezse Ne Olur ?

  Mahkeme tarafından hükmedilen nafaka ödenmediği takdirde, icra takibi başlatılabilir. Ödeme halen gerçekleşmediyse şikâyet talebiyle icra ceza mahkemesine başvurularak üç aya kadar tazyik hapsiyle cezalandırılmasına karar verilmesini talep edilecektir.

  “Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir. Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.” İİK 344

  Nafaka Kaç Gün Ödenmezse Dava Açılır?

  Nafakanın ödenmemesine ilişkin dava açılması için nafaka borçlusunun belli sürede nafaka ödememe şartı bulunmamaktadır. Ancak nafaka borcuna ilişkin başlatılan icra takibinin ödeme emri borçluya ulaştıktan 1 ay sonra dava açılabilecektir.

  Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez ?

  Boşanma davalarında hangi hallerde nafaka ödenip ödenmeyeceği hususunda belirli şartlar ve kusurlu olan tarafın belirlenmesi etkili olur. Boşanma davasında erkek hangi hallerde nafaka ödemez sorusunun cevabını maddeler halinde sıralayalım.

  • Evlilik birliği sırasında kadının başka bir ilişkisinin olduğunun kanıtlanması
  • Boşanma sonucuna göre kadının tam olarak kusurlu kabul edilmesi
  • Kadının evlilik dışı bir ilişkiye başlaması
  • Kadının gelirinin erkeğin gelirinden fazla olması
  • Kadının kira geliri veya emekli maaşı almaya başlaması
  • Erkeğin işini kaybetmesi veya gelir düzeyinin ciddi oranda azalması
  • Taraflardan herhangi birinin vefatı

  Ödenmeyen Nafaka Toplu Alınır mı?

  Ödenmeyen Nafaka Toplu Alınır mı ?

  Nafaka Toplu Alınır mı ?

  Nafaka yükümlüsünün ödemek zorunda olan nafakayı ödememesi halinde birikmiş nafaka borcu geçmişe dönük son 10 yıllık olarak tahsil edilir. Mahkeme kararı ile nafaka ödeme yükümlülüğü bulunan tarafın borcunu ödememesi halinde nafaka alacaklısı tarafından ilamlı icra yolu ile takip başlatılır.

  Ödenmeyen Nafaka Nasıl Alınır?

  Mahkeme tarafından hükmedilen nafaka ödenmediği takdirde, icra takibi başlatılabilir. Ödeme halen gerçekleşmediyse şikâyet talebiyle icra ceza mahkemesine başvurularak üç aya kadar tazyik hapsiyle cezalandırılmasına karar verilmesini talep edilecektir.

  Birikmiş Nafaka Alacağı Ceza Konusu Olabilir mi?

  Birikmiş nafaka alacağı Yargıtay içtihatları da göz önünde bulundurularak niteliği itibariyle alelade alacak olmasına rağmen tazyik hapsi açısından adi alacak niteliğinde değerlendirilmektedir. Yani birikmiş nafaka alacağı için tazyik hapsi şartı oluşmamaktadır. Fakat tıpkı adi alacaklarda olduğu gibi cebri icraya konu edilerek ve birikmiş nafaka icra takibi yapılarak borçludan taahhüt alınması ve borçlu tarafından taahhüdün ihlal edilmesi ile tazyik hapsine konu olabilir.

  Nafaka Ödenmezse Nereye Şikayet Edilir?

  Nafaka alacaklısı, nafaka borçlusu aleyhine İcra Ceza Mahkemesine vereceği şikayet dilekçesi ile dava açabilir.

  Nafaka Ödememe Şikayet Süresi Ne Zaman Başlar?

  Nafaka borcuna ilişkin başlatılan icra takibinin ödeme emri borçluya ulaştıktan 1 ay sonra dava açılabilecektir.

  Nafaka ödememe suçu, geriye dönük üç aylık nafakanın ödenmemesi durumunda yapılacak olan başvurudur. Aylık nafakanın ödeme tarihinden üç ay sonra nafaka ödememe suçu ile şikayet yoluna gidilemez. Ödeme tarihinden itibaren üç ay içerisinde şikayet edilmelidir.

  Nafakanın Eksik Yatırılması Ceza?

  Mahkeme tarafından hükmedilen nafaka eksik ödendiğinde veya ödenmediğinde, icra takibi başlatılabilir. Ödeme halen gerçekleşmediyse şikâyet talebiyle icra ceza mahkemesine başvurularak üç aya kadar tazyik hapsiyle cezalandırılmasına karar verilmesini talep edilecektir.

  İlginizi Çekebilir → Aldatan eşe nafaka verilir mi ?

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?