trende

Ortaklığın Giderilmesi Davası | Ortaklığın Giderilmesi Davası Açma

20.10.2021
91
Ortaklığın Giderilmesi Davası | Ortaklığın Giderilmesi Davası Açma

Ortaklığın giderilmesi davası miras davalarında birden fazla hisse olması durumunda satışa engel olan bu hisseli durumun ortadan kaldırılması manasına gelmektedir. Bu aşamada farklı paydaşlar arasında sahipliğin ortaklı olduğu durumlardan mal mülkiyetinin sadece bir kişiye ait olması manasına gelmektedir. Bu şekilde ortaklığın ortadan kaldırılması ve satın alım yolu ile malın bir kişiye geçmesine olanak sağlanır. Savanın açılmasının sonrasında dava açan kişilerden birinin vazgeçmesi durumunda dahi içlerinden herhangi biri davanın devamının sağlanması için olanak sunabilir.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Ne Kadar Sürer?

İzale-i şuyu davası ne kadar sürer; davanın niteliğine tarafların tutumuna ve satış sürecine göre değişim göstermek koşulu ile ortalama 3 sene içerisinde sonuca varabilmektedir. Ortaklığın giderilmesi için mal mülkiyetinde hak sahibi olan kişilerden satın alınan mal hisselerinin sadece bir kişide toplanması sağlanmaktadır. Bu noktada asıl işlevsel olan unsur bir miras malında biriden fazla kişinin hak sahibi olması ve bunların da mirasçı alt soylarına kalması durumunda malın satılması için onay alınması giderek daha zor biri hal alabilir. Tam da bu nedenle ortaklığın giderilmesi davası açılarak sürecin daha kısa sürede tamamlanması mümkün kılınacaktır.

Ortaklığın Giderilmesi Davasını Kimler Açar?

İzale-i şuyu engelleme adımı ancak malın satışı aşmasında söz sahibi olarak kendinizin satın alması ile mümkün kılınabilmektedir. Paydaşlığın giderilme yollarından biri olan satışa çıkartma aşamasında ortaklığın giderilmesi için adım atılır. Bu noktada paydaşlığın giderilerek satın alımı siz yapabilirsiniz. Hali hazırda aile mallarında sorun yaşanmaması için aileden kişilerin satın alması çok daha sık rastlanan durumlardandır. Genel olarak bir anlaşma zemininin oluşmadığı ortak paydaşlı mallarda izale-i şuyu adımının tamamlanması her hissedarın kendi imal varlığını alması ve hisse ederine kavuşmasını mümkün kılacaktır. Bunun engellenmesi de mümkün değildir. Sadece bir avukat tutarak sürecin daha yakından takip edilmesini mümkün kılabilirsiniz.

Ortaklığın Giderilmesi Davasında Satış Nasıl Yapılır?

Ortaklığın giderilmesi davası kapsamında 2 temel yöntem bulunmaktadır. Malın türüne ve paydaş sayısına göre hangi yöntemin uygulanacağına karar verilmektedir.

  • Ortaklığın giderilmesi davasında ilk yöntem aynen taksim metodudur. Örneğin bir arazide aynen taksim metodu ile 3 adet paydaş arasında eşit şekilde pay edilerek ortaklığın giderilmesi ve her pay sahibinin kendi arsa kısmının tek sahibi olmasının sağlanması olarak da tanımlanabilir.
  • Ortaklığın giderilmesinde satışa çıkarma metodu iile de süreç şekillendirilebilir. Aynen taksim mümkün değilse ve çok fazla hissedar varsa malın satıla çıkarılması ve herkesin kendi üzerine düşen tutarı alarak paydaşlığın giderilmesi mümkün kılınır.

Bu yöntemler dahilinde kendi hakkınızı savunabilmenizi için alanında uzman olan bir avukattan yardım alarak süreci şekillendirebilirsiniz.

Ortaklığın Giderilmesi Davası İçin İntikal Şart Mı?

Ortaklığın giderilmesi davasında intikal yapılması zorunlu değildir. Özellikle ortak paydaş sayısı çok fazla olan mallarda her mal sahibinin hissedarın tapuya gelerek intikalde bulunması söz konusu olmayacağı için bu konuda daha pratik ve işlevsel düzenlemelere gidilmiştir. Satış aşamasında intikal olmadan da süreç devam edecektir. Özellikle çok paydaşlı hanelerin birkaç kişi sebebi ile mallarının satılmaması durumunda diğer hak sahiplerinin de mağdur olmaması için atılan en yaygın adımlardan biri olduğu görülmektedir.

İzale i Şuyu Davası Satışa Engel Mi?

Ortaklığın giderilmesi davası iki farklı yol ile çözüme kavuşturulmaktadır. Aynen taksim yolu ile davanın sonuçlanmasının mümkün olmadığı durumlarda satış yoluna gidilmektedir. Bu aşamada değer konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Malların bireysel olarak satışa çıkarılması ile kıyaslandığı zaman ortaklığın giderilmesi kapsamında olan davalarda kişilerin alacakları tutarın daha kısıtlı olabileceği de bilinmelidir. İhale yöntemi ile yapıldığı için farklı kişilerin katılımı ile daha yüksek değerlere satılma olasılığı da mevcuttur. Satış adımının sonrasında kişilerin hisselerine göre ödemeleri yapılacaktır. Hisse sahiplerinin kendi adlarına açılan hesaplarına da gerekli olan para yatırma işlemi yapılacaktır.

Ortaklığın Giderilmesi Davasında Davalı Satış İsteyebilir Mi?

Ortaklığın giderilmesi davasında keşif aşamasının sonrasında aynen taksim mümkün olduğu halde satış istenmesi de mümkündür. Aynen taksim mümkün olmasına rağmen gelen talep doğrultusunda satış yapılarak kişilere düşen miktarların hisse tutarlarına göre eşit olarak bölüştürülmesi mümkün kılınır. Ortaklığın giderilmesi davasında tarafların kimler olduğu ile alakalı da bazı kafa karışıklıkları mevcuttur. Bir paydaşın hisse sahibi olan tüm paydaşlara karşı açtığı dava olarak da tanımlanabilmektedir. E-devlet üzerinden UYAP sistemine entegre edilen ara yüz ile sizin davalı olduğunuz herhangi bir miras davasının olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bu davalarda tüm hissedarlar davalı olarak tanımlanır.

İzale i Şuyu Davasında Hissedar Teminat Öder Mi?

Hissedarın teminat ödemesi bazı koşullara bağlıdır. Malda yüzde yirmiden fazla hissesinin olması durumunda herhangi bir teminat sunulması istenmeyecektir. Bu belirtilen orandan daha düşük bir tutarın söz konusu olması durumunda ise nakit teminatın ya da teminat mektubunun sunulması istenir. Hissedar olmayan kişilerin de satış ihalesine dahil olma olanağı vardır. Bu kişiler de aynı şekilde nakit teminat ya da teminat mektubu sunmalıdır. Ortaklığın giderilmesinde kendi hissesi yüzde yirmiden fazla olan kişilerden teminat istenmezken aile bireyi olarak önceliğin bu kişilere ait olduğunun da ayrıca iletilmesi gerekir. Ortaklığın aile bireylerinden birinin satın alımı ile sonuçlanması en sık karşılaşılan unsurlar arasındadır. Değer konusunda ise daha önce de belirtildiği gibi serbest piyasada elde edilecek değerden bir derece daha düşük bir tutara satışın sağlanabileceği unutulmamalıdır. Eğer diğer koşullar da uygunsa bu riski almak istemeyen kişilerin aynen taksim metodunu benimsediği fark edilmektedir.

İzale i Şuyu Satış Bedeli Ne Zaman Ödenir?

İzale-i şuyu davalarında satışın tamamlanmasının sonrasında yatırılan teminat tutarı da göz önünde bulundurularak satış bedelinin 10 gün içerisinde yatırılması gerekmektedir. Diğer satış yöntemleri ile kıyaslandığı zaman çok hisseli mal varlıkları için oldukça seri bir yapının geçerliliğini koruduğu fark edilmektedir. 10 günlük süre içerisinde satış bedelinin sorunsuz şekilde ödenmesi sağlanacaktır. Sürenin dolmasına rağmen kişinin ödeme yapması gereken tutarı yatırmaması durumunda satış ihalesinin yeniden ele alınacağının da ayrıca iletilmesi gerekir. Teminat alınmasının biri nedeni de budur. Kişilerin satış aşamasını kesin olarak sağlayacağı garanti edilmek istenmektedir.

İzaleyi Şuyu Davasında Avukatlık Ücretini Kim Öder?

Ortaklığın giderilmesi davası ücreti ve avukatlık ücreti davayı açan kişi tarafından ödenmektedir. Davanın açılması sırasında çok hisseli miraslarda daha geç ilerleme kaydedilmesinin sebebi de budur. Bu aşamada nakit ödeme sorunu yaşayacağını düşünen kişilerin avukatları ile bir protokol imzalayarak dava sonucunda ödeme yapılmasına dair biri kural getirilmesi de mümkün kılınır.

Ortaklığın giderilmesi davası avukatlık ücretinin ödenmesi konusunda sorun yaşanacak olsa dahi bu protokol ile beraber davanın sonuçlanmasının akabinde satış üzerinden yüzde verilmesine dair de bir anlaşma yapılabilir. Alanın uzman isimleri ile iş birliği yapıldığı zaman ortaklığın giderilmesi davasının kısa sürede sizin lehinize tamamlanması mümkün olacaktır. Avukat seçim adımlarında avukatlarınızın daha öncesinde bu konuda hangi dava sonuçlarına imza attığına dair bilgi almak da oldukça önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış