trende

Ölümlü Kazalarda Ceza

04.09.2021
353
Ölümlü Kazalarda Ceza

Ölümlü kazalarda ceza, kanunun belirtmiş olduğu üzere 7 yıl olarak dikkat çekmektedir. Kaza sonrasında buna ek olarak tazminat davası açma hakkı da tanınmıştır. Bunun türü maddi olabileceği gibi manevi davanın da kabul edildiğini hemen ifade etmek lazım.

Ölümlü Kazalarda Kan Parasını Kim Öder?

Kan parası, kaza nedeniyle vefat etmiş olan kişinin ailesine kazayı yapmış olan şahıs tarafından ödenen bir tutardır. Ancak Türk hukukuna baktığımız zaman kan parası olarak tanımlanmış bir tazminatın hiçbir şekilde söz konusu olmadığını görmekteyiz. Bunun yerine manevi ve maddi adıyla bilinen tazminatlar mevcuttur.

Ölümlü Trafik Kazasında Ehliyet Kaç Yıl Alınır?

Ölümlü kazalarda ceza farklı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bir kişi, ölümle sonuçlanmış bir trafik kazasında, asli olarak tanımlanmış kusuru işlemesi halinde onun sürücü belgesine el koyulur ve bu da 1 yıl şeklinde ifade edilmiştir. İlgili sürenin dolmasının ardından ehliyet geri alınır.

Ölümlü Trafik Kazası Davaları Ne Kadar Sürer?

Ölümlü kazanın ardından ortaya çıkan dava süreçlerinde zaman farklılık arz eder. Genellikle en az 1.5 sene en çok ise 3 yıl olduğunu söylemek lazım. Ancak mağdur olan kişiye daha farklı bir hak da tanınmıştır. Bu, sigorta tahkim komisyonuna yapılacak olan başvurudur. Böylelikle davanın süresi kısalır.

Ölümlü Trafik Kazaları Hangi Mahkemede Görülür?

Ölümlü kazalarda ceza ve benzeri durumların görülmüş olduğu mahkemeler asliye hukuk mahkemelerdir. Genellikle dava konusu değişmekle beraber tazminat üzerinedir. Bu maddi olacağı gibi manevi tazminat şeklinde de olabilmektedir. İlgili koşulların ortaya çıkmasının ardından gerekli başvuru ve dava açma işlemleri asliye hukuk mahkemeleri üzerinden yapılır.

Trafik Kazasında Ölen Varsa Cezası Ne Kadar?

Trafik kazası söz konusu olduğunda ölen ya da ölenler varsa buna göre bir ceza verilir. Hukukumuz içinde bu ise 7 sene olarak ifade edilmiştir. Yani kusurlu olan ve ölüme sebep olan kişi maksimum 7 yıla kadar hapis cezası alabilmektedir. Bu noktada kesinlikle davanın asliye hukuk mahkemesi üzerinden, dilekçe sunularak ve kurallara uygun bir biçimde açılması önem arz eder.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazasi-cezasi/

https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-tutuklama/

https://yaseminmersin.av.tr/trafik-kazasi-avukati-istanbul/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış