Boşanmada Karşı Dava Açma Süresi

  22.08.2021
  5.291
  Boşanmada Karşı Dava Açma Süresi

  Boşanmada Karşı Dava Açma Süresi; Boşanma süreçleri her tip boşanma için aynı şekilde işlememektedir. Öyle ki anlaşmalı boşanma davaları 40 gün gibi bir sürede sonuç verebilirken çekişmeli boşanma davaları 1 yıl kadar sürebilir.

  Boşanma sürecinde kişilerin kendi haklarını savunması ve evliliğin bitiminde en karlı çıkmak için uğraşmasından dolayı olarak derin çekişmeler yaşanmaktadır. Bu yüzden tek celsede boşanma davası sonuçlanması görülmemektedir.

  Boşanma davasını açmak için çift birlikte adliyeye gidebilir ve anlaşmalı boşanma davasına başvuru yapabilir ya da boşanma davası için çiftlerden birisi adliyeye giderek talepte bulunabilir. Ancak eğer yine anlaşmalı boşanma davası görülecek ise eş, tarafına açılan boşanma davasını kabul edebilir.

  Çekişmeli boşanma davaları hem uzun süren hem de çok farklı yolları olan işlemlerdir. Çekişmeli boşanma davası için yeterli sebeplerin bulunması ve iyi bir şekilde savunulması gereklidir. Ancak tarafına açılan boşanma davasında savunma yapmak neredeyse imkansız olabilmektedir.

  Boşanma davasının sebeplerinin haksız olduğu ve suçlamaların yanlış olduğu gerekçesi ile karşı dava açılabilir. Bu durumdan kaynaklı olarak kişiler boşanmada karşı dava açma süresi hakkında bilgi edinmek istemektedir.

  Boşanmada karşı dava açma süresi tam olarak 15 gündür. Bu sebep ile tarafına boşanma davası tebliğ edilen eşin, en geç 15 gün içerisinde adliyeye gelerek boşanma davasına karşı dava açması gerekmektedir. Ancak boşanmada karşı dava açma süresi için uzatma talebi yapılabilir. Uzatma talebinin ardından en fazla 30 gün içerisinde karşı dava açma hakkı doğar.

  Karşı Dava Ne İşe Yarar?

  Karşı dava boşanmanın oluşturacağı yıkımı en iyi şekilde atlatmak için işe yaramaktadır. Özellikle aldatma, sadakatsizlik gibi ithamları kabul etmeyen kişilerin açması gereken karşı dava, aynı zamanda mal paylaşımı, nafaka, çocuk velayeti sebebi ile de açılabilmektedir.

  Karşı Davaya Karşı Dava Açılabilir Mi?

  Karşı dava açılmış bir davaya karşı dava açmak mümkün değildir. Süreç bu şekilde işlememektedir.

  Karşı Davada Kaç Dilekçe Verilir?

  Hukuk Muhakemeleri Kanununa göre karşı dava açmak isteyen bir kişi mutlaka cevap süresini aşmayacak şekilde harekete geçmelidir. Bu sebep ile esas cevap süresi içerisinde bir cevap dilekçesi yazılması ile karşı dava açılmaktadır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasina-karsi-dava-acma-suresi/

  https://yaseminmersin.av.tr/karsi-dava-acma-suresi/

  Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Nalan dedi ki:

   Eşim ilk eşiyle çekişmeli boşanma davası devam ediyor ve ben hamileyim bu durumda ne gibi sıkıntı yaşarız

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?