Boşanma Davası Karşı Dava Açma Süresi

12.09.2021
525
Boşanma Davası Karşı Dava Açma Süresi

Ülkemizde çeşitli sebeplerle neredeyse her gün birden fazla boşanma davaları açılmaktadır. Evliliklerini bitirmeye karar veren kişiler ikamet ettikleri şehirde bulunan Aile Mahkemesi’ne giderek çeşitli sebeplerle boşanmak istediklerini belirtmektedir. Bu süreçte dava açılan kişiye bir hak olarak karşı dava açma şansı verilmektedir. Kişiler belirlenen süre içerisinde, kendi haklılıklarını ispatlamak adına karşı bir dava açabilmektedir. Bu noktada kişilerin aklını karıştıran ilk konu ise boşanma davası karşı dava açma süresi…

Bu süreyi net bir şekilde öğrenebilmek mümkündür. Boşanma davası karşı dava açma süresi hakkında en doğru bilgiyi ise Hukuk Mahkemeleri Kanunu maddelerine bakarak elde edilmektedir.

Hukuk Mahkemeleri Kanunu maddelerine göre kişilerin boşanma davası karşı dava açma süresi ellerine geçen boşanma tebligatından hemen sonra başlamaktadır ve bu süre bu tebliğin alınmasından itibaren 15 gün boyunca devam etmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Dava Ne Zamana Kadar Açılabilir?

Boşanma davasında kişiler ellerine geçen tebligattan itibaren 15 gün sonraya kadar karşı boşanma davası açabilmektedir. Bunun yanında kişilerin davaları sürerken de karşı dava açması uygun görülmektedir.

Boşanma Davasına Karşı Dava Açılmazsa Ne Olur?

Boşanma davasında karşı dava açılma süresi Hukuk Mahkemeleri tarafından belirlenmiştir. Kişilerin karşı davaları açma süreleri içerisinde başvuru yapmamaları dahilinde, sonradan yapılan başvurular mahkeme tarafından dikkate alınmayarak ret edilebilmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Dava Açmak Zorunlu Mu?

Hayır, karşı dava açımı zorunlu değil kişilerin kendi istekleri doğrultusunda ilerledikleri bir konudur. Boşanma davaları kişilerin kendi haklarını talep edebilmesi ve kendilerini özgürce ifade edebilmesi konusunda kişilere tanınmış meşru bir haktır.

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Karşı dava açmak isteyen kişiler asıl davası bitmeden evvel bu davayı açmaları gerekmektedir, şayet bu süreçten sonra karşı dava açmak istenilse bile hakimler tarafından reddedilmektedir. Süre kısıtlamasına ek olarak kişilerin mahkemeye sunacakları sebepler karşı tarafın sunduklarından tamamen farklı olmalıdır.

Çekişmeli Bosanma Davasında İlk Duruşma Nasıl Olur?

Çekişmeli boşanma davalarında bir taraf çabucak bitmesini isterken diğer taraf çok daha farklı yaklaşabilmektedir. Bu sebeple kişilerin arasındaki bu anlaşmazlığın incelenmesini sağlayacak ön bir görüşme olmaktadır. Bundan sonra ise kişilerin savasındaki soruşturma aşamasına geçilerek tanıklar dinlenir ve gerekli deliller toparlanır.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasina-karsi-dava-acma-suresi/

https://yaseminmersin.av.tr/karsi-dava-acma-suresi/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasinda-karsi-dava/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?