Boşanma Davası Reddedilirse Ne Olur?

  10.09.2021
  2.336
  Boşanma Davası Reddedilirse Ne Olur?

  Evlenen kişiler çeşitli sebeplerle beraber evliliklerini bitirme kararı alabilmektedir. Bu sebeple kişiler evliliklerini bitirmek için hukuki yöntemlere girişmektedir. Hukuki yöntem olarak boşanma davaları kişilerin ikamet ettikleri yerlerde yer alan Aile Mahkemeleri aracılığıyla yürütülmektedir.

  Kişiler bazı durumlarda her ne kadar kısa bir süre içerisinde boşanıp, kurtulmak istese de davanın seyrine ve hakimin vereceği kararlar doğrultusunda bu süreler uzayabilmektedir. Bundan dolayıdır ki kişilerin akıllarında oluşan ilk şüphe ise boşanma davası reddedilirse ne olur sorudur.

  Boşanma davası reddedilirse ne olur sorusunun cevabı da değişim gösterebilmektedir. Bazı kişilerin evlilikleri için bu durum ikinci bir şans olabilse de bazı kişiler tekrardan dava açma eğiliminde olabilmektedir.

  Boşanma davası reddedilirse ne olur sorusunda cevap verilmesi gereken başka bir konu ise nafakalardır. Dava öncesi alınan tedbir nafakaları da, davanın yürürlükten düşmesi ile birlikte iptal edilmektedir.

  Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Dava Açılabilir Mi?

  Evet, boşanmak isteyen kişilerin davaları hakimlerce ret edildiği takdirde kişiler tekrardan dava açabilmektedir. Ancak bu davada hakime sunacakları her sebep bir önceki davanınkinden farklı olmalıdır. Her iki tarafta aynı konular dahilinde tekrardan bir dava açamazlar.

  Boşanma Reddedilirse Tedbir Nafakası Ne Olur?

  Boşanma davasının reddedilmesiyle beraber tedbir nafakasının alımı da iptal edilir. Bunun sebebi tedbir nafakasının kişilerin davadan evvel aldıkları nafakalar olmasıdır. Davanın süreci dahilinde şayet hakimler kişileri boşamazlarsa bu nafakalarında alınmasını gerektirecek bir durum kalmamaktadır, bu sebeple de nafaka alan kişinin bu hakkı kaybolur.

  Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder?

  Boşanma davasında hakimlerin dikkat edeceği durumlar kişilerin mahkemeye nasıl çıktıklarına bağlıdır. Eğer dava bir anlaşmayla beraber açıldıysa hakim genel olan boşanma prosedürlerini izleyerek kişileri tek celsede boşamaktadır. Ancak kişiler çekişmeli bir şekilde boşanıyorsa, yani bir taraf boşanmak istemiyorsa bu davalarda dikkat edilen hususlar tanıkların dinlenmesi gibi farklı noktalar da mevcuttur.

  Boşanma Davası Açmak İçin Nereye Başvurulur?

  Evliliklerini bitirmek isteyen kişilerin, davalarını açabilecekleri noktalar Aile Mahkemeleri olarak belirlenmiştir. Ancak bu mahkemeler kişilerin evliyken son 6 ay içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunması ya da kişilerden birinin ikamet ettiği şehirde bulunması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasi-red-sebepleri/

  https://yaseminmersin.av.tr/geriye-donuk-nafaka-iadesi/

  https://yaseminmersin.av.tr/geriye-donuk-nafaka/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?