Kaç Yıl Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebidir?

  18.08.2021
  20.193
  Kaç Yıl Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebidir?

  Kaç Yıl Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebidir; Boşanma sürecinde tarafların birbirlerine zorluk çıkartmaları ve boşanma konusunda da onay vermemeleri durumunda boşanmanın fiili olarak ayrı yaşama prensibi üzerine kurulu olacak şekilde tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Kişilerin boşanma sebebi olarak başvuru adımlarını yerine getirebilmek için 3 sene boyunca ayrı yaşamaları gerekmektedir. Ancak bu 3 senelik sürenin dolmasının akabinde kişilerin boşanma aşamasının tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Anlaşmalı boşanmalarda ya da nihayete ermesinin önünde bir engel olmayan çekişmeli davalarda bu tür bir süre söz konusu değildir. Bu tip davalarda kişilerin sunmuş oldukları argümanlara göre başvurunun tamamlanması mümkün kılınmaktadır.

  Eşlerin Uzun Süre Ayrı Yaşaması Boşanma Sebebi Midir?

  Kaç yıl ayrı yaşamak boşanma sebebidir; 3 sene boyunca ayrı yaşayan kişilerin fiili olarak ayrı yaşama kategorisi altında boşanma kararları verilecektir. Özellikle bir tarafın boşanmak için onay vermemesi durumunda bu boşanmanın gerçekleştirilmesi için 3 sene boyunca ayrı yaşanması gerekebilmektedir.

  Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Nedir?

  Kaç yıl ayrı yaşamak boşanma sebebidir; tarafların boşanma konusunda uzlaşı sağlayamaması durumunda fiili ayrı yaşama konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Fiili olarak yarı yaşama durumu söz konusu olduğu zaman ana kıstas da 3 sene olarak belirlenmiştir. Bu 3 senelik sürenin dolmaması durumunda boşanmanın bu gerekçe başlığı altında tamamlanması mümkün olmayacaktır.

  Boşanma Davasında Hakim Boşamazsa Ne Olur?

  Kaç yıl ayrı yaşamak boşanma sebebidir; 3 sene boyunca ayrı kalan kişilerin fiili olarak ayrı yaşamak gerekçesi ile evliliklerinin sonlandırılmasına onay verilecektir. Bu noktada hakimin aksi bir karar vermesi söz konusu olmayacaktır. Fakat 3 senelik verilen bu zaman diliminde kişilerin ortak hayatı yeniden kurmamaları gerekmektedir. Ortak hayatın yeniden kurulması durumunda 3 senelik ayrı yaşama sürecinin dikkate alınmayacağı da eklenmelidir.

  Boşanma Sebepleri Neler Olabilir?

  Boşanma sebepleri kapsamında eşlerin evlilik kapsamında kendi üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmemeleri en yaygın sebepler arasında bulunmaktadır. Eşim kadınlık görevini yerine getirmiyor ya da eşim erkeklik görevini yerine getirmiyor başlıkları ile boşanma davasının açılması için imkan sunulabilmektedir. Boşanma davası açma aşamasında eşim kadınlık görevini yerine getirmiyor gerekçesinin sunulması için özellikle modern normların da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu normlar her ne kadar değişim gösterse de kadına ve erkeğe atfedilen temel evlilik görev ve sorumluluklarının aynı devam ettiği görülmektedir. Örneğin bir evin temel bakımının eksik edilmesi ve bunun herhangi bir gerekçeye bağlı olmadan devam ettirilmesi durumunda kadına kadınlık görevlerini yerine getirmemesi sebebi ile dava açılması mümkündür. Bir kadına evin geçimine katkı sağlamadığı gerekçesi ile boşanma davası açmanın ise mümkün olmadığının bildirilmesi gerekir. Modern normlar he ne kadar değişim içerisinde olsa da hali hazırda biri evin geçiminin devam ettirilmesi erkeğin sorumluluk alanındadır.

  İlginizi Çekebilir; 

  https://yaseminmersin.av.tr/tek-tarafli-bosanma-davasi-ne-kadar-surer/

  Boşanma Davası Nedir ve Nasıl Açılır ?

   

  Ziyaretçi Yorumları (3)
  1. Hülya dedi ki:

   Ben eşimi aldattım başkasına kaçtım 3 gün boyunca başka adamın yanında kaldım sonra babamın evine geldim 3 seneden beri babamlardayim boşanmak istiyorum ama dava açamadım daha ne yapmalıyım

  2. Bengi TEKŞAN dedi ki:

   Erkeğin Horlaması nedeni ile yıldır aynı yastık paylaşılmıyorsa, Erkek çekişmeli olarak boşanmak isteyebilir mi?

   1. admin dedi ki:

    0 530 526 92 02 numarasından avukatlarımıza ulaşabilirsiniz

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?