Geriye Dönük Nafaka Davası Nasıl Açılır

  20.08.2021
  9.381
  Geriye Dönük Nafaka Davası Nasıl Açılır

  Geriye dönük nafaka davası nasıl açılır: Geriye dönük olarak nafaka davası açılması söz konusudur. Bunun için belli koşulların kesinlikle oluşması lazım. Bu da kişinin maddi durumunun kötüye gitmesi şeklinde hukukumuz içerisinde yer alır.

  Geçmişe Dönük Nafaka Alınır Mı?

  Geriye dönük nafaka davası nasıl açılır: Geriye dönük nafaka davası alınabilir. Bunun için tanımlanmış olan süre ise 10 senedir. Şartlara baktığımız zaman her şeyden önce kişinin alacaklı konumunda bulunması önem arz eder. Bunun yanı sıra ilgili konu hakkında bir mahkeme kararının olması gerekmekte.

  Birikmiş Nafaka Alacağı Nasıl Tahsil Edilir?

  Geriye dönük nafaka davası nasıl açılır: Geriye dönük nafaka davasında, birikmiş olan bir nafakanın tahsil edilmesi hukuk kurallarına göre yapılır. Alacaklı olan eşin icra takibini başlatması altın kuraldır. Buna göre takip talebi ivedi bir biçimde icra müdürlüğüne yollanır. Borçlu olan eşe bunun sonrasında bir ödeme emri gitmektedir. Kesin bir emir olmasına rağmen halen ödeme söz konusu değilse haciz devreye girer.

  3000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

  Boşanma davalarında karşımıza çıkan nafaka, kişinin sahip olduğu gelire göre belirlenir. Eğer kişinin maaşı 3000 TL ise bunun yüzde 25’lik kısmı nafaka olarak ödenmek zorundadır. Hesaplama sonrasında karşımıza 750 TL değerinde bir meblağ çıkar. Gelir durumuna göre yüzde 60 oranlı bir biçimde yükselmesi söz konusudur.

  Geriye Donuk Nafaka Nedir?

  Geriye dönük nafaka, bir kişiye tabi olunmuş meblağın ödenmemesi halinde, icra yoluyla alınması gereken tutar olarak tanımlanır. Bu noktada icra müdürlükleri devreye girer ve ödeme emri sunulur. Böylelikle kişinin eskiye dönük olan nafaka parasını ödemesi istenir. Eğer şahsın bir malı veya alıkoyulacak gayrimenkulü yoksa bu durumda hapis cezası istenmektedir.

  Nafaka Süresi Ne Kadar?

  Nafaka süresi, belli durumlarda ömür boyu olabilmektedir. Ancak bunun için boşanma sonrasında kişinin yoksulluk haline düşmesi gibi temel bir kriter aranmaktadır. Buna yoksulluk nafakası adı verilmektedir. Son dönemde bu konu hakkında yeni düzenlemelerin yapılmaya başlandığını unutmamak gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/geriye-donuk-nafaka-iadesi/

  https://yaseminmersin.av.tr/geriye-donuk-nafaka/

  https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-ese-nafaka-verilir-mi/

  Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. gülay dedi ki:

   gerıye dönuk nafaka almak ıstıyorum cocuklarım ıcın

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?