Alkolik Eşten Boşanma

  11.09.2021
  1.770
  Alkolik Eşten Boşanma

  Alkol çağın en önemli sorunlarından bir tanesi haline gelmiştir. Alkol almayla beraber ortaya çıkacak olan durumlar kişileri çok sıkıntılı durumlara sokabilmektedir. Bunların başında gelen bir durum ise evliliklerin bitmesidir. Alkol tüketimi tek başına boşanmak için bir sebep olmasa da aşırı alkol tüketimi ve bu durum sonrası açığa çıkan durumlardan kişiler alkolik eşten boşanmayla kurtulabilmektedir. Alkolik eşten boşanmak isteyen kişilerin Aile Mahkemeleri’ne başvuruda bulunarak bunu hâkimlere boşanma sebebi olarak sunmaları gerekmektedir. Hâkimlerin kararları neticesinde ise alkolik eşten boşanmak isteyen kişilerin boşanmaları onanabilmektedir.

  Alkol Tüketimi Bir Boşanma Sebebi Midir?

  Alkol tüketimi tek başına bir boşanma sebebi değildir. Ancak bu durumda olan kişilerin çok fazla bilincini kaybetme durumu yaşayacağından evliliği içerisinde alması gereken sorumlulukları alamayacağından bu durum boşanma sebebi sayılabilmektedir. Alkol tüketimini bir bağımlılık haline getiren kişi; evine, eşine ve çocuklarına bakamayacak duruma ve çalışamayacak duruma gelmektedir. Bu sebeple kişilerin boşanma davası açma hakları bulunmaktadır.

  Alkol Tüketmek Suç Mudur?

  Alkol tüketimi kişiler için yasal bir durumdur. Kişiler istedikleri zaman alkol tüketmek hususunda özgür bırakılmıştır. Ancak alkol tüketimi sonrasında kişiler çevreye veya başka bir canlıya zarar vermesi durumunda işlenen suçun veya verilen zararın boyutuna bakılarak kişilere cezai işlemler uygulanabilmektedir. Örneğin kişiler huzuru bozacak davranışta bulundularsa bu kişilere ceza olarak idari para cezasına çarptırılır. Bu cezanın bedeli 50 Türk Lirası’dır.

  Alkolik Eşten Boşanmak İçin Nereye Başvurulmalı?

  Alkolik eşten boşanmak isteyen kişiler bu durumu Aile Mahkemeleri’ne bildirmeleri gerekmektedir. Gerekli işlemleri yaparak ve boşanma dosyalarını yetkili yerlere sunarak kişiler boşanma işlemlerini başlatabilmektedir.

  Alkol Sebebiyle Birisinden Boşanılırsa Tazminat Alınabilir Mi?

  Alkolik olma durumu halinde olan kişilerden boşanmak isteyen eşler davaları süresince tazminat isteminde bulunabilir. Alkol başlı başına bir boşanma sebebi sayılmasa da, bağımlılık hali içerisinde olan kişilerden yasal olarak ayrılabilmek adına boşanma davası açmak ve tazminat istemek kişilere bir hak olarak sunulmaktadır.

  Alkolik Eşten Boşanmak İçin Ne Yapılmalı?

  Alkolik bir eşe sahip olan kişilerin yapması gereken ikamet edilen yerde bulunan Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak boşanma davası açmalıdır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/alkol-yuzunden-bosanma/

  https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?