Aldatan Eşe Nafaka Verilir Mi?

13.09.2021
1.193
Aldatan Eşe Nafaka Verilir Mi?

Her insan evlenirken kendine en uygun kişiyi seçtiğini düşünerek evlenmektedir. Herkes kendine güven veren ve evliliklerini bir ömür sorun yaşayabileceğini düşündüğü kişilerle hayatlarını birleştirmektedirler. Ancak günümüzde aldatılmak kadın veya erkek fark etmeksizin sıkça karşılaştığımız ağır kusurlardan bir tanesidir. Ağır kusurlar evlilik birliğini temelden sarsan ve asli boşanma sebeplerinden bir tanesidir. Ancak bir noktada kişiler aldatılsa da uzlaşma ya da affetme yoluna başvurabilmektedir. Bunun sebebi ise kişilerin akıllarında oluşan aldatan eşe nafaka verilir mi sorusudur.

Şayet nafaka istemiyle beraber kişiler, mağduriyetleri perçinlenebilir. Ancak hukukumuzda buna yer yoktur. Kişiler aldatan eşe nafaka verilir mi sorusuna kanunlarımız aracılığıyla net bir şekilde cevap bulabilmektedir.

Aldatan eşe nafaka verilir mi sorusunun en net cevabı ise şu şekildedir; aldatan kişilerin işledikleri suç evlilik temelini en derinden sarsan kusurlardan bir tanesi olduğundan dolayı kişilerin bahane ya da sebepleri her ne olursa olsun hiçbir şekilde nafaka talep edemezler.

Kadın Kocasını Aldatırsa Nafaka Alabilir Mi?

Aldatan taraf erkek ya da kadın fark etmeksizin hiçbir şekilde nafaka alamaz. Bunun sebebi ise Türk Medeni Kanunu’nda zina olarak isimlendirilen aldatılmanın en büyük ve asli boşanma sebebi olduğu açık bir dille belirtilmiştir. Bu sebeple kişilerin bahaneleri ne olursa olsun nafaka alamazlar.

Boşanmada Aldatma Delilleri Nelerdir?

Aldatma sebebiyle açılan davalarda kişilerin mahkemeye sunacağı deliller şu şekildedir; tanık beyanları, kişilerin herhangi bir platformda ortaya çıkan mesajlaşmaları ve telefon görüşme kayıtları, kişilerin banka hesap dökümleri ve bir kereye mahsus alınan ses kayıtları.

Kadın Aldatırsa Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Kadının kocasını aldatma eyleminde bulunması dâhilinde çocukların velayeti direkt olarak babaya verilmektedir. Bunun sebebi kadının ağır bir kusur işlemiş olmasıdır.

3000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

Şayet her iki tarafta ortalama bir gelire sahipse kişilerin maaşlarının %25’i kadar nafaka verilmesi uygun görülmektedir. Bu sebeple 3000 TL maaş alan bir kişi yaklaşık 750 TL nafaka öder.

Asgari Ücretli Bir Eş Ne Kadar Nafaka Öder?

Kişilerin gelirlerine göre ödenecek nafaka tutarı değişiklik gösterecektir. Bu sebeple asgari maaş alan bir kişinin ödemesi gereken nafaka tutarı yaklaşık 575 TL olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?