Aile Konutu Haciz Olur Mu?

  17.08.2021
  20.462
  Aile Konutu Haciz Olur Mu?

  Aile konutu haciz olur mu; aile konutunun icraysa tabi tutulması söz konusu olmayacaktır. Kişilerin haklarının korunması için gerekli olan tüm önlemler alınmıştır. Özellikle bir borçlu ferdin aile konutunun haczedilmesi sadece kendinin mağdur olması değil tüm ailenin mağduriyeti ile sonuçlanmaktadır. Tam da bu nedenle icra ve iflas kanunun 82. Maddesi gereğince bu konuta el koyulmasına imkan verilmemektedir.

  Aile Konutu Haciz Olur Mu; Aile Konutu Şerhi Olan Ev İcra Yoluyla Satılır Mı?

  Aile konutu haciz olur mu; aile konutu olarak belirlenmiş olan bir evin eşin şerhi olması durumunda icraya tabi tutulması ya da satışa sunulması söz konusu olmayacaktır. Öncelikle satışın gerçekleşmesi için bu şerhin kaldırılması gerekmektedir. Şerh konulması durumunda icra yolunun kapatıldığının belirtilmesi gerekir. Sadece icra yolu değil aile konutu olarak kullanılan biri evin eşin izni olmadan herhangi bir gerekçe ile satışa çıkarılmasına da asla izin verilmeyecektir. Bu tür durumlar bireysel kararlar sebebi ile aile fertlerinin tümünün olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçen unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Evin icra yolu ile satışa çıkartılması durumunda engellemek için bu alanda uzmanlığını kanıtlamış ve daha öncesinde de dava başarıları elde etmiş olan bir avukattan yardım almak sizin için süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

  Aile Konutu Şerhi İcrai Satışa Engel Mi?

  Aile konutu haciz olur mu; aile konutunun bir diğer deyiş ile münasip evin icraya tabi olmasına imkan verilmektedir. Münasip ev bir kişinin yaşamını ailesi ile beraber sürdürdüğü kendi sosyal ekonomik düzeyi ile de uyumlu olan konut manasına gelmektedir. Bu konuta el koyulmaması için kişilerin icraya şerh koymasına da imkan verilmektedir. Başlangıç aşamasında şerh konulmamış olsa dahi kişilerin satışın başlaması durumunda bu sürecin farkında olması durumunda ilerlemenin durdurulması ve konutun satışına engel olunması için adım atmasına da imkan verilmektedir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Bir konutun münasip ev olup olmadığına karar verilmesi sırasında kişilerin yaşam şartları, sosyal ve ekonomik durumlarının dikkate alınacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

  Aile Konutu Haciz Olur Mu; Şerhli Eve İcra Gelir Mi?

  Satışına şerh konulan evin icra yolu ile satılmasına imkan verilmemektedir. İİK kapsamında belirtilmiş olan münasip evin satışa çıkarılmaması kararının geçerliliği devam etmektedir. Aile fertlerinden birinin borcu sebebi ile tüm ailenin durumdan etkilenecek şekilde kararların alınmasına engel olunması topluluğun menfaati yolunda atılan adım olarak da tanımlanabilmektedir.

  Aile Konutu Şerhi Olan Ev Satılabilir Mi?

  Boşanma aşamasında ya da eşlerden birinin borçlanması durumunda şerh konulması tedbir alınması en sık rastlanan adımların başında gelmektedir. Aile konutuna şerh konulması durumunda bu şerhi koyan kişinin itirazı kaldırılmadan, evin satılması söz konusu olmayacaktır. Aile konutuna şerh koyulması durumunda satışın da izne ve hukuki itiraz yoluna açık olduğunun altı çizilmelidir.

  İlginizi Çekebilir; 

  https://yaseminmersin.av.tr/sultanbeyli-avukat/

  https://yaseminmersin.av.tr/geriye-donuk-nafaka/

  https://yaseminmersin.av.tr/tek-tarafli-bosanma-davasi-sebepleri/

  https://yaseminmersin.av.tr/meskeniyet-iddiasi-satisi-durdurur-mu/

  Ziyaretçi Yorumları (3)
  1. Mert dedi ki:

   Aile konut şerhi bulunan eve banka tarafından haciz işlemi uygulanıp ev haczedilip satılabilir mi?

  2. Adem dedi ki:

   Bankada haciz islemim var aile konut şerri koydurdum banka daireyi satabilirmi miras kaldi eşimle bana babam tarafindan vasiyette eşimle bana verdi tapu eşimle birlikte ikimizin üzerinede

   1. admin dedi ki:

    0 530 526 92 02 iletişim numarasından avukatlarımıza ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?