Kadın Eşini Aldatırsa Nafaka Alabilir Mi?

11.09.2021
701
Kadın Eşini Aldatırsa Nafaka Alabilir Mi?

Aldatmak günümüzde asli boşanma sebeplerinden bir tanesine girmektedir. Bunun sebebi aile birliğinin bir bütün olması gerektiği ancak bu gibi hallerle temelinden sarsılması anlamına gelmesidir. Aldatılan taraf kadın veya erkek fark etmeksizin boşanma davası açma hakkına sahiptir. Ancak bu konuda akıllara gelen kadın eşini aldatırsa nafaka alabilir mi sorusu ortaya çıkmaktadır.

Bu soruya cevap olarak kişilerin hiçbir şekilde nafaka alamayacağını belirtmek doğru olacaktır. Kadın eşini aldatırsa nafaka alabilir mi sorusuna en net şu şekilde cevap verebiliriz; kusurlu taraf sebebi her ne olursa olsun karşı taraftan hiçbir şekilde bir hak talep edememektedir. Bu yüzden aldatılan erkek, kadın eşini aldatırsa nafaka alabilir mi sorusuna bağlı kalmadan haklarını sonuna kadar arama şansına sahiptir.

Kadın Eşini Aldatırsa Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Aldatmak, sebebi fark etmeksizin evlilik kurumu için ağır suçlar içerisine girmektedir. Bu sebeple aldatan şayet kadınsa çocuklarının velayeti babaya verilmektedir. Aldatmak ülkemiz hukukunun zemininde ağır bir kusur olarak görüldüğünden bu konuda kişilerin hiçbir şekilde bir bahanesi kabul edilememektedir.

Eşini Aldatan Kadın Mal Alabilir Mi?

Bu durum değişim gösterebilmektedir; şayet kişiler kendilerini aldatan kişilere karşı zina nedeniyle boşanma davası açılmamışsa, kişiler evliliği temelden sarsacak herhangi bir sebepten boşanma davası açtılar ise aldatan kişi evlilik süresinde alınan ev, araba gibi mallardan pay alabilmektedir.

Kadın Hangi Durumlarda Nafaka Alamaz?

Şayet bir kadın kendine bakacak kadar gelir seviyesinde bulunuyorsa, emekli maaşı, kira geliri varsa, kadın tekrardan evlendiyse ve kadınların eski eşlerinin düzenli bir işi yoksa kadınlar nafaka isteminde bulunsalar da bu istekleri mahkeme tarafından ret edilme olasılığı yüksektir.

6000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

Kişilerin 6 bin Türk Lirası gibi bir gelirleri varsa, verecekleri nafaka miktarı da buna göre ayarlanmaktadır. 6 bin Türk Lirası maaşı olan bir kişi yaklaşık 1.500 TL nafaka ödemekle yükümlüdür.

Erkek Hangi Durumlarda Nafaka Alır?

Eğer bir erkek, karısıyla boşandığı takdirde kendini geçindiremeyecek ve hayatını idame ettiremeyecek hale gelecekse nafaka almaya hakkı vardır. Tıpkı kadınlar gibi erkeklerinde bu sebeple ülkemizde nafaka almaya hakları vardır.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadina-nafaka-verilir-mi/

https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-ese-nafaka-verilir-mi/

https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadin-nafaka-verir-mi/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?