Boşanmak İstiyorum Kocalık Görevini Yerine Getirmiyor

  23.08.2021
  3.028
  Boşanmak İstiyorum Kocalık Görevini Yerine Getirmiyor

  Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor gerekçesiyle mahkemeye başvuran kişiler söz konusudur. Boşanma olarak bilinen durumun gerçekleşebilmesi için kesinlikle birtakım kanıtların olması, bunların hukuki çerçevede sunulması şarttır. Bu ve buna benzer gerekçe üzerinden boşanmak isteyen kişilerin avukat ihtiyacının olduğunu unutmamak lazım.

  Evlilik Birliğinin Sonlandırılmasına Neden Olan Erkeklerin İhmal Halleri

  Evlilik karşılıklı olarak tanımlanmış bir sözleşmedir. Hem kadının hem de erkeğin bu sözleşme içerisinde hem sorumlukları hem de görevleri söz konusudur. Özellikle erkek açısından baktığımız zaman ailenin geçimini sağlayabilmek bunların başında gelir. Bunun olmaması halinde ve erkek, ilgili duruma dair kabul edilebilir bir gerekçe sunamıyorsa kadının boşanma davasını açmaya hakkı vardır.

  Buna ek olarak erkeğin bir diğer ihmali ise çocuk yapma yeteneğine hiçbir şekilde sahip olmamasıdır. Bununla bağlantılı olarak eğer tedavi yöntemleri söz konusu olduğu halde, erkek buna yanaşmıyorsa yine kadının boşanma hakkı doğmaktadır.

  Tüm bunların yanı sıra daha önceden verilmiş bir Yargıtay kararına göre boşanma davasında, eşle cinsel ilişkiye girilmemesi de boşanma gerekçelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Hem kadının hem de erkeğin cinsel beraberlik kurmalarını engelleyecek bir durum olmadığı halde, erkek tarafının bundan kaçınması sonrasında mahkeme o kişiyi tam kusurlu bulmuştur.

  Boşanma Davası Nereye Açılır?

  Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor diyen bir kişinin dava açabilmesi için kesinlikle aile mahkemesine gitmesi lazım. Bu konuda yetkilendirilmiş olan mahkeme böyledir. Bunun yanı sıra eğer ikamet edilen yerde bu mahkeme yoksa asliye hukuk mahkemelerinin kesinlikle tercih edilmesi şarttır.

  Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

  Dilekçe mahkemeye hitaben yazılır. Aile mahkemesi veya asliye hukuk mahkemeleri yetkilendirilmiştir. Gerekçeler, konu, deliller, sonuç, isim ve soyadı, imza, tarih gibi bilgilerin mutlaka dilekçede olması lazım.

  Boşanma Davasında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

  Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor diyenlerin dava açması halinde dikkat etmeleri gereken bazı şeyler vardır. Kesinlikle protokolün iyi bir biçimde ifade edilmesi ve hazırlanması şarttır. Tazminat talebi söz konusu ise bunun belirtilmesi önem arz eder.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/esim-kadinlik-gorevlerini-yerine-getirmiyor/

  https://yaseminmersin.av.tr/kadinlik-gorevini-yapmama-bosanma-yargitay-karari/

  https://yaseminmersin.av.tr/uskudar-bosanma-avukati/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?