trende

Üsküdar Boşanma Avukatı

09.09.2021
259
Üsküdar Boşanma Avukatı

Üsküdar boşanma avukatı tespit adımlarınızın sonrasında vekalet verme sürecini tamamlamanız gerekmektedir. Vekalet vermenizin akabinde boşanma davası sürecinde gerekli olan tüm adımların bizzat avukatınız tarafından tamamlanması sağlanacaktır. Bu aşamada dava devam ederken dahi sizi temsil etme yetkisini avukatınızın elinden alma imkanınız bulunmaktadır. Tabi ki kişilerin dava sürecinin sadece tek bir avukat aracılığı ile tamamlanmasının hukuki aşamalar bağlamında çok daha verimli olacağı düşünülmektedir. Kişilerin çekişmeli boşanma davalarında eşin açtığı davanın gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını iddia etmesi durumunda 15 gün içerisinde karşı dava açmasına da olanak sağlanmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Prosedürü Nedir?

Üsküdar boşanma avukatı aracılığı ile boşanma sürecinin tamamlanması kapsamında kişilerin anlaşmalı boşanma yoluna gitmesi de alternatiflerden bir tanesidir. Kişilerin boşanmak için bu yolu tercih edebilmesi ancak bir senedir evli olmaları ile mümkündür. Bu süreden daha az bir zamandır evli olmanız durumunda anlaşmalı boşanma durumunda sıkıntılar meydana gelebilmekte ve başvurunuz reddedilebilmektedir.

Boşanma sürecinde en temel sorunları ve anlaşmazlıkları belirten tazminat, velayet gibi hususların anlaşmalı boşanmalarda protokol kapsamında çözüme kavuşturulduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda bireylerin özellikle en kısa sürede evliliği nihayete erdirme imkanının olması memnuniyet uyandırmaktadır. Boşanma sürecine dair anlaşmalı olarak başlayan adımların çekişmeli olarak son bulması da mümkündür.

Anlaşmalı Boşanmalarda Davaya Bizzat Katılım Gerekli Mi?

Üsküdar boşanma avukatı sayesinde sürece dair gerekli olan tüm adımların atılmasının akabinde anlaşmalı boşanmanın nihayete ermesi için kişilerin davada bizzat bulunması gerekmektedir. Davada bizzat bulunmamanız durumunda anlaşmalı boşanma süreci ret yanıtı alacaktır. Avukatın sizi temsil etmesi anlaşmalı boşanma süreci için yeterli bir durum değildir. Çekişmeli boşanma davalarında ise sadece avukatın sizi temsil etmesi yeterlidir.

Çekişmeli Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma sadece 1 celsede tamamlanırken çekişmeli boşanmanın hem maddi hem de manevi çok daha uzun bir zaman diliminde gerçekleşebileceğinin belirtilmesi gerekir. Ortalama 8 ay ile 12 ay arasında geçen bir sürede tamamlanabilmektedir. Tarafların zorluk çıkarması durumunda fiili olarak ayrı yaşama gerekçesi altında boşanma talep etmenize de imkan verilmektedir. Fiili olarak ayrı yaşama gerekçesini sunabilmek için kişilerin 3 senedi ayrı yalıyor olmaları gerekir.

Eşim Görevlerini Yerine Getirmiyor

Boşanma gerekçeleri belirtilirken en sık rastlanan hususlardan biri de eşim kadınlık-erkeklik görevlerini yerine getirmiyor kategorisidir. Kişilerin eşleri hakkında görevlerini yerine getirmediklerine dair bilgi sunmaları durumunda bunun toplumsal normla ve evliliğin kadına erkeğe yüklediği sorumluluklar ile örtüşmesi gerekmektedir. Özel haytan memnuniyetsizlik, kadının ev işlerine ilgi göstermemesi ( herhangi bir mazereti olmaksızın ), erkeğin evin bakımını üstlenmemesi gibi unsurlar eşim görevini yapmıyor gerekçesi ile başvuru yapmanızı mümkün kılacaktır. Örneğin bu noktada bir kadına evin geçimine katkı sağlamaması gerekçesi ile boşanma davası açılması söz konusu olmayacaktır. bu durum mahkemeye sunulsa dahi ret yanıtı alacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/istanbul-avukat/uskudar-avukat/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-dilekcesi-ornegi-2022/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-avukati-atasehir/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış