Boşanma Davası Red Sebepleri

  25.08.2021
  1.356
  Boşanma Davası Red Sebepleri

  Evliliğin oluşum süreci ani gelişebilse de evliliğin sonlanması kolay bir işlem değildir. Evliliğin sonlanması için birçok adımdan geçilmesi gerekir. Ancak en kolay adımlar anlaşmalı boşanma davaları üzerinden atılmaktadır. Özellikle eşiniz ile anlaşamadığınıza karar vererek birlikte adliyeye giderek açtığınız boşanma davası tek seferde sonuç verebilmektedir. Çekişmeli boşanma davaları daha uzun süren ve en çok ret işlemine karar verilen davalardır. Özellikle boşanma davası red sebepleri arasında evrakların yetersizliği, sunulan evrakların ve delillerin yetersiz oluşu, boşanma sebeplerinin karşılanamıyor oluşu veya tarafların kendini savunamaması gibi çeşitli sebep yer almaktadır.

  Boşanma davası red sebepleri yalnızca çekişmeli boşanma davası için geçerli değildir. Aynı zamanda anlaşmalı boşanma için başvuran çiftlerin de uzlaşmadan uzaklaşarak fikir ayrılığına düşmeleri sonucu etkilemektedir. Ayrıca anlaşmalı boşanma davalarında fikir ayrılığına düşmek de boşanma davası red sebepleri arasında yerini almıştır.

  Reddedilen Boşanma Davası Tekrar Açılır Mı?

  Boşanma davalarının tek celsede sonuçlanması çoğu zaman mümkün değildir. Aynı şekilde boşanma davalarının her zaman onay işlemine tabii tutulması da her zaman mümkün olmayan bir durumdur.

  Özellikle evrak yetersizliği başta olarak birçok sebepten kaynaklı olarak reddedilen boşanma davası tekrar açılması için 3 yıl beklemek gerekmektedir. Ancak 3 yıl boyunca aynı sebebi öne sürerek boşanma davası açılamaz. Başka bir sebep ile boşanma davası açma hakkı bulunmaktadır.

  Çekişmeli Boşanma Davasında Hakim Ne Sorar?

  Çekişmeli boşanma davalarının başında aldatma eylemi yatmaktadır. Bu sebep ile hakimin soracağı sorular arasında; aldatma eyleminin bir kez mi yoksa sürekli mi olduğu veyahut aldatmayı kanıtlayan delillerinin olup olmadığına yönelik sorular olacaktır.

  Boşanma Davasini Nasil Geri Cekerim?

  Hukuk Muhakemeleri Kanununda yer alan 123. maddeye göre boşanma davası süreci sonuçlanana kadar boşanma davasının geri çekilmesi mümkündür. Boşanma davasının geri çekilmesi sayesinde dava hiç açılmamış ve hiç görülmemiş olma durumu ile eş değer olacaktır.

  Boşanma davasında feragat ile geri çekme hakkı bulunur. Feragatını yazılı olarak yapmak isteyen kişilerin noterden onaylı belge sunması gerekirken, sözlü yapmak isteyen kişiler dava esnasında hakim önünde feragat hakkını kullanılabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasinda-karsi-dava/

  https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasina-karsi-dava-acma-suresi/

  https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu-ornegi-2022/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?