Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 2022

27.08.2021
1.354
Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 2022

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 2022; Anlaşmalı boşanma protokolü, evlilik birliğini sonlandırmak isteyen tarafların boşanma ve boşanma sonuçlarına göre düzenledikleri anlaşma metnidir. Anlaşmalı boşanma davası için Aile Mahkemesine anlaşma metni sunulmalıdır. Hazırlanan protokolün mahkemece uygun görülmesi ve tarafların ifadelerine göre boşanma davası sonuçlanır.

Anlaşmalı Boşanma Avukatsız Olur Mu?

Anlaşmalı boşanma davası, evliliğini sonlandırmak isteyen eşlerin sebepleri ve boşanmanın ortaya çıkaracağı sonuçları kabullenerek anlaşmasıyla gerçekleşir. Anlaşmalı boşanma davası açılması için anlaşmalı boşanma protokolü örneği 2022 dikkate alınarak yasalara uygun şekilde anlaşma metni düzenlenmelidir. Anlaşma metninin düzenlenmesi aşamasında avukata danışılarak yasalara uygun şekilde hazırlanabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların avukatı olması zorunlu değildir.

Anlaşmalı Boşanmada Dilekçeye Ne Yazılır?

Anlaşmalı boşanma dilekçesinin üstünde Aile Mahkemesine hitap edilmelidir. Boşanmak isteyen tarafların kimlik bilgileri, adres bilgileri, adı ve soyadı dilekçede bulunmalıdır. Dilekçede davanın konusu belirtilmelidir. Eşlerin arasında anlaşmaya vardığı tazminat, nafaka konuları dilekçede olmalıdır. Açıklamalar, hukuki deliller, hukuki dayanak, sonuç ve talep bildirdikten sonra dilekçe imzalanmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Hâkim Ne Sorar?

Anlaşmalı boşanma davası açılması için eşlerin anlaşma metni düzenlemesi gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü örneği, yasalara uygun bir şekilde anlaşma metni hazırlanmalıdır. Hakim, anlaşma metnini inceleyerek eşlere evliliğin bitme sebeplerini ve nasıl geliştiğini sorar.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Anlaşmalı boşanma davası için tarafların anlaşma metni hazırlamalı ve boşanma dilekçesi yazması gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü örneği 2022 şartlarına göre yasalara uygun bir şekilde dilekçe doldurulmalıdır. Dilekçede tarafların isimleri, adresleri ve kimlik numarası olmalıdır. Dava konusu, boşanma sebepleri, anlaşmaya varılan konular, deliller ve kanıtlar dilekçede belirtilmelidir. Son olarak tarafların dilekçeyi imzalaması gerekir.

Boşanma Davası Dilekçesi Elle Yazılır Mı?

Boşanma davası dilekçesi Aile Mahkemesine hitaben yazılmalıdır. Dava konusu, boşanma sebeplerinin sıralaması, deliller ve kanıtlar, hukuki dayanak boşanma davası dilekçesinde olmalıdır. Dava dilekçesinin hangi araçla yazıldığının önemi yoktur. Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma dilekçeleri elle yazılabilir. Dilekçenin kanuna uygun bir şekilde yazılması, harf ve noktalama işaretlerinde hata yapılmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu/

https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu-ornegi/

https://yaseminmersin.av.tr/cekismeli-bosanma-dilekcesi-ornegi-2022/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?