Meskeniyet İddiası Satışı Durdurur Mu?

  03.09.2021
  6.517
  Meskeniyet İddiası Satışı Durdurur Mu?

  Meskeniyet iddiasına göre borçlunun haline münasip evi haczedilemez. Haline münasip ev, ailenin sosyal statüsüne göre oturabileceği evdir. Borçlu taraf için lüks sayılmayacak ve sosyal statüsünü etkilemeyecek ev halime münasip ev olarak nitelendirilir. Meskeniyet iddiası, borçlunun asgari yaşam standartının aşağı düşmemesi ve borçlu tarafın hayatını devam ettirmesi için düzenlenmiştir. Meskeniyet iddiası satışı durdurur mu: Hakimin evi haline münasip ev olarak görmesi ve karar vermesi halinde satışı durdurur.

  Meskeniyet İddiası Davası Ne Kadar Sürer?

  Meskeniyet iddiası, borçlu tarafın haline münasip evin satışını durdurmak için lehine olan yasalardan biridir. Borçlu tarafın asgari yaşam düzeyine göre haline münasip evin haczedilmesi kanuna uygun değildir. Meskeniyet iddiası için şikayet süresi 7 gündür. 7 gün içerisinde şikayet edilmemesi halinde borçlunun şikayet etme hakkı yoktur. Meskeniyet iddiası satışı durdurur mu: borçlunun 7 gün içerisinde Meskeniyet iddiasında bulunması ve hakimin uygun görmesi halinde satışı durdurur.

  Meskeniyet İddiası Ne Zaman?

  Meskeniyet iddiası, borçlu tarafın haline münasip evin satılmaması için başvurabileceği yasadır. Meskeniyet iddiasına göre borçlu tarafın evin satılması halinde asgari yaşan standartlarının altına düşmesi durumunda haline münasip ev haczedilemez. Meskeniyet iddiası satışı durdurur mu: borçlu tarafın 7 gün içerisinde şikayet etmesi ve hakimin kararına göre satış durur.

  Haline Münasip Ev Satılabilir Mi?

  Haline münasip ev, borçlu tarafın statüsüne göre yaşadığı ve satılması halinde asgari yaşam düzeyinin altına düşeceği ev olarak nitelendirilmiştir. Borçlu tarafın kirada olan evinin kirası ile geçinmesi ve evin satılması halinde geçimini sağlayamaması durumunda da ev, haline münasip ev olarak tanımlanır. Her iki durumda da haline münasip ev haczedilemez.

  Borçlunun Eşi Meskeniyet İddiasında Bulunabilir Mi?

  Meskeniyet iddiası borçlunun haline münasip evin satılmaması için şikayet edebileceği yasal haktır. Meskeniyet iddiası için evin satılması halinde borçlunun asgari yaşam düzeyinin altına düşmesi gerekir. Meskeniyet iddiası için şikayet süresi 7 gündür. 7 gün içerisinde şikayetçi olmayan borçlu taraf şikayet hakkında bulunmaz. Bu süre içerisinde borçlunun eşi Meskeniyet iddiasında bulunamaz.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/meskeniyet-iddiasi/

  https://yaseminmersin.av.tr/istirdat-davasi/

  https://yaseminmersin.av.tr/istihkak-davasi/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?