Mirastan Feragat Sözleşmesi Örneği

04.09.2021
4.504
Mirastan Feragat Sözleşmesi Örneği

Mirastan Feragat Sözleşmesi Örneği; Mirastan feragat sözleşmesi, ilerde doğacak olan miras hakkından vazgeçmek adına yapılan sözleşmelidir. Mirastan feragat sözleşmesinin yazılı olarak yapılması zorunludur. Mirasçılık sıfatından yoksun kalmak için yapılacak sözleşmeden sonra doğacak miras paylaşımında sözleşme yapan tarafın hakkı yoktur. Mirastan feragat sözleşmesi mirasçı ile miras bırakan arasında yapılır.

Mirastan Feragat Sözleşmesi Nerede Yapılır?

Mirastan feragat sözleşmesi, mirasçı ile miras bırakan taraf arasında yazılı olarak yapılan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin mirastan feragat sözleşmesi kapsamında yasalara uygun şekilde düzenlenmesi zorunludur. Sözleşme ivazlı ve ivazsız olarak iki şekilde yapılır. İvazsız sözleşmeden miras hakkından vazgeçen taraf karşılık almaz. İvazlı sözleşmede ise karşılığında mal veya para verilmesi halinde sözleşme yapılır. İvazlı veya ivazsız mirastan feragat sözleşmesi Sulh Hukuk Hakimi huzurunda yapılmalıdır. Bu sözleşmenin yapılması için hukuka uygun şekilde düzenlenmesi zorunludur. Sözleşme Noter huzurunda da yapılabilir.

Mirastan Feragat Sözleşmesi Bozulur Mu?

Mirastan feragat sözleşmesi, ilerde doğacak miras hakkından vazgeçmek için yapılan sözleşmedir. Bu sözleşme karşılıklı veya karşılıksız olarak yapılabilir. Sözleşme yapılırken yasalara göre bozucu haklar belirlenir. Mirastan feragat sözleşmesi örneği doğrultusunda hazırlanan sözleşmenin şartlarına göre bozucu şartın gerçekleşmesi halinde sözleşme bozulur. Lehine feragat yapılan kişilerin mirasçı olmaması, zümrede başka mirasçı olmaması da sözleşmenin bozulma sebepleridir.

Mirastan Feragat Sözleşmesi Noterde Yapılır Mı?

Mirastan feragat sözleşmesi kanuna uygun şekilde yapılmalıdır. Mirastan feragat sözleşmesi örneği doğrultusunda karşılıklı veya karşılıksız olacak şekilde yazılı bir sözleşme yapılmalıdır. Sözleşme mirasçı ve miras bırakan arasında yapılabilir. Karşılıklı sözleşmede mirasçıya mal veya para verilir. Karşılıksız sözleşmede mirasçı mal veya para almadan miras hakkından vazgeçer. Her iki sözleşmede de Noter huzurunda yapılabilir.

İvazlı Mirastan Feragat Ne Demek?

Mirastan feragat sözleşmesi, miras bırakanın hayatta olması ve mirasçı ile arasında yazılı olarak anlaşma yapmasıdır. Bu anlaşamaya göre mirasçı ilerde doğacak miras hakkından vazgeçer. Sözleşme karşılıklı ve karşılıksız olarak iki şekilde yapılabilir. İvazlı mirastan feragat, mirastan vazgeçmek için mal veya para alınması anlamına gelir. İvazsız mirastan feragat karşılık alınmadan miras hakkından vazgeçilmesidir.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/kardesler-arasinda-mirastan-feragat-sozlesmesi-ornegi/

https://yaseminmersin.av.tr/kardesler-arasinda-mirastan-feragat/

https://yaseminmersin.av.tr/olunceye-kadar-bakma-sozlesmesi/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?