Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

26.08.2021
1.289
Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

Anlaşmalı boşanma dilekçe örneği kapsamında velayet, nafaka, tazminat, boşanma sebebi gibi unsurların ortak şekilde belirlenmesi ve belirtilmesi gerekmektedir. Oluşturulan bu dilekçe bir diğer adı ile anlaşmalı boşanma protokolü kapsamında her iki tarafın da kendi isteği ile bu dilekçeyi imzaladığından emin olunması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında kişilerin muhakkak bir avukattan yardım almaları gerekmektedir. Sadece dilekçenin hazırlanmasında değil aynı zamanda ilerleyen süreçte dava gidişatının takip edilmesi gibi hususlarda da avukatınızın desteği ile haklarınızın korunması sizin için çok daha kolay olacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Dilekçeye Ne Yazılır?

Anlaşmalı boşanma dilekçe örneği kapsamında kişilerin şu bilgilere yer vermesi gerekmektedir;

  • Davacının ve davalının kimlik bilgileri;
  • Davacının ve davalının adres bilgileri;
  • Bu bilgilerin verilmesinin sonrasında gerekli olan açıklamanın da eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir. Evliliğin neden boşanma ile sonuçlanmasını istediğinize dair gerekçeyi sunmanız gerekmektedir.
  • Anlaşmalı boşanmalarda bu gerekçe genel olarak şiddetli geçimsizlik olmaktadır.
  • Her iki tarafın da bu dilekçede imzasının bulunması gerekmektedir.

Bu protokolün her iki tarafça da onaylanması gerekir. Mahkeme salonunda eşlerin her ikisinin de hazır bulunması ve boşanma davası için hazırlanan bu dilekçeyi onayladıklarının dile getirilmesi istenmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda oluşturulan bu dilekçe örneği ile alakalı olarak sorun meydana gelmemesi için çekişmeli davalarda tartışma konusu olan tüm hususların açıklık kazandırılmış olması gerekmektedir.

Boşanma Davası Dilekçesi Elle Yazılır Mı?

Anlaşmalı boşanma dilekçe örneği elle yazılmamalıdır. Word formatında hazırlanması ve daha açık anlaşılır ve muntazam şekilde sunulması elde edilecek olan verimliliği artıracaktır. Bu alanda sizin gerekçeyi ve velayet gibi unsurlara dair kararlarınızı bildirmenize göre avukatınızın dilekçeyi hazırlamasını isteyebilirsiniz. Tüm hukuki prosedürler de göz önünde bulundurularak boşanma davası dilekçesinin hazırlanması için fırsat verilmektedir. Boşanma davası dilekçesinde yer alan tüm bilgilerin teyidi sağlanacaktır. Kişilerin boşanma davası celsesinde her iki taraf da dahil olmak üzere hazır bulunması gerekmektedir. Davada herhangi bir tarafın hazır bulunmaması durumunda dava sürecinin sekteye uğrayacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir. Hakim bu dilekçede beyan etmiş olduğunuz hususları kabul edip etmediğiniz konusunda sizden bilgi alacaktır. Taraflardan birinin dahi, davada hazır bulunmaması durumunda başvurunun geçersiz kılınacağının da ayrıca iletilmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlama adımlarında bir prosedürün gözden kaçırılmaması için avukattan bu konuda yardım almak sizin için daha verimli olacaktır. Avukatınız dilekçenin tüm prosedürler dikkate alınarak hazırlanmasını mümkün kılacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Avukatsız Olur Mu?

Anlaşmalı boşanmayı avukat olmadan açmanız da mümkündür. Fakat avukat ile açmanız durumunda hem haklarınızın korunması hem de ilerleyen aşamalarda çıkabilecek aksaklıklara karşı temkinli olmanız mümkün kılınacaktır. Anlaşmalı boşanmanın avukatsız olması mümkünken, avukat önderliğinde adımların atılması daha verimli olacaktır.

Anlaşmalı boşanma başlıklı yazımızı incelediniz mi ?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?