Aldatan Ese Nafaka Verilirmi

12.09.2021
927
Aldatan Ese Nafaka Verilirmi

Her kişi evlendiği insana güvenerek hayatlarını birleştirmektedir. Ancak aldatılmak her insanın başına gelebilecek bir olasılıktır. Bu durumda bazı kişiler affetme yolunu seçse de bazı kişiler boşanma kararı alabiliyor. Ancak mahkemelerin kararıyla bilindiği üzere kişiler nafaka talep edebilmektedir. Bu sebeple boşanmak bazı kişiler için külfet haline gelebilmektedir. Boşanmak isteyen kişilerin ise akıllarına gelen ilk soru aldatan ese nafaka verilirmi sorusu olmaktadır. Aldatmak birçok açıdan evlilik kurumuna zarar verecek ağır bir suç olarak görülmektedir. Bu sebeple aldatılan kişilerin aldatan ese nafaka verilirmi sorusunu düşünmeden kişilere gerekli yerlere başvurularını yaparak boşanma davası açabilmesi mümkündür. Buradan hareketle aldatan ese nafaka verilirmi sorusuna en uygun cevap ise aldatan kişinin kusuru her halükarda boşanmak isteyen kişinin kusurlarından büyük sayılacağından nafaka talep etmesinin imkânsız olduğu söylenebilir.

Aldatan Kadına Nafaka Verilir Mi?

Aldatan kişi kadın ya da erkek fark etmeksizin nafaka talep etmekten yoksun olmaktadır. Bunun sebebi aldatan kişilerin açtıkları boşanma davalarında aldatılan tarafın kusurları aldatan kişilerden çok daha aşağıda tutulmasıdır. Aldatan kişi sebebi her ne olursa olsun evlilik kurumunun birliğini bozmasından dolayı büyük bir kusur işlemiş sayılmaktadır. Bu sebeple bu kişilerin, karşı taraftan bir tazminat veya nafaka talep etmek gibi bir hakları bulunmamaktadır.

Aldatan Ese Hangi Davalar Acilir?

Kişilerin aldatılma durumu halinde açacakları mahkeme iki farklı türde olabilmektedir. Bunların ilki kişilerin yalnızca aldatma unsuruna dayalı olarak dava açmasıdır. Bu süreçte eğer kişiler aldatılma olayını kanıtlayabilirse boşanmaları onanmaktadır. Ancak aldatılma unsuru kanıtlanamazsa bu davalar reddedilebilmektedir. İkinci tür ise kişilerin aldatma gibi özel sebebi ile beraber geçimsizlik gibi genel bir boşanma sebebini dava dosyasının içerisinde sunarak boşanma davasını açmasıdır. Şayet bu davada kişiler aldatılma unsurunu kanıtlamazlarsa bile davaları diğer sunulan sebeplere bağlı olarak değerlendirilmeye devam etmektedir.

3000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

Nafakalar kişilerin gelir durumlarına göre değişeceğinden 3000 TL maaş alan bir kişinin vereceği nafaka miktarı ise 750 Türk Lirası olacaktır. Bu maaşlarının %20’lik oranına tekabül etmektedir. Ancak bu oran %60’a kadar yükselebilmektedir.

Evliyken Başkasına Kaçmak Suç Mu?

Bu durum ceza kanununda yer alan suçlardan birisi değildir. Ancak kişiler bu durumu öne sürerek boşanma davası açılmasına, tazminat talep etmesine yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadin-nafaka-alabilir-mi/

https://yaseminmersin.av.tr/kocasini-aldatan-kadin-nafaka-alabilir-mi/

https://yaseminmersin.av.tr/aldatan-kadin-nafaka-verir-mi/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?