trende

Kartal Boşanma Avukatı

02.09.2021
155
Kartal Boşanma Avukatı

Kartal boşanma avukatı aracılığı ile hem dava açma hem de davanın seyrinin takip edilmesi konusunda adım atabilirsiniz. Davanızın açılması sırasında dilekçenin hazırlanması ve davanın seyri hakkında kişilerin bilgilendirilmesi de dahil olmak üzere her aşamada avukatınız yanınızda olacaktır. Tercih ettiğiniz avukatınızın bu konuda başarılı dava sonuçlarına imza atmış olmasına ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Boşanma avukatı tercih edilmelerinde daha öncesinde davasını vermiş olan kişilerin yaptıkları yorumlara da bir göz atmalısınız. Hem anlaşmalı boşanmalarda hem de çekişmeli boşanmalarda avukat aracılığı ile sürecin yönetilmesinin çok daha kolay olacağının ayrıca bildirilmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Kartal

Kartal boşanma avukatı  aracılığı ile anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen kişilerin evliliklerinin 1 sene boyunca devam etmiş olması gerekmektedir. 1 seneden az süren evliliklerin anlaşmalı boşanma yolu ile sürece dahil edilmesi söz konusu olmayacaktır. Anlaşmalı boşanmalarda her iki eş de ortak bir protokol hazırlar. Bu protokol kapsamında evliliklerde en temel sorunları oluşturan velayet durumu, tazminat ve nafaka gibi konularda ortak kararlar bildirilir. Hakimin bu protokolde tarafların zararına bir durum fark etmesi durumunda itiraz etme ve protokolün yeniden hazırlanmasını talep etme hakkı da vardır. Bu durumun çok sık meydana gelmediğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda her iki tarafın da mahkemede hazır bulunması gerekmektedir. Sadece avukat aracılığı ile temsil edilmek yeterli olmayacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma davası tarafların evliliğin sonlanması ile alakalı ve sonraki süreçte gelişecek olan unsurlar konusunda anlaşmazlık içerisinde olmaları durumunda meydana gelen dava türüdür. Bu davanın ortalama 1 sene içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Sürecin hem maddi olarak hem de psikolojik manada yıpratıcılığının daha yüksek olduğu görülmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında en sık sorun olan unsurların başında maddi manevi tazminat tutarı gelmektedir. Maddi manevi tazminat ile alakalı olarak bilinmesi gereken asıl unsur bu miktarın ne bir ceza ne de bir ödül olduğudur. Kişilerin evliliğin sonrasında maddi durumlarının iyileştirilmesi için fırsat verilmesi ve kendi çabaları ile hayatlarına devam etmelerinin kolaylaştırılması amacını gütmektedir. Karşı tarafın ödeme gücü de dikkate alınarak bu tutar belirlenmektedir. Aksi takdirde her iki tarafın da mağdur edilmesinden başka bir işe yaramayacaktır.

Karşı Dava Nasıl Açılır?

Kartal boşanma avukatı aracılığı ile karşı dava açmanıza da imkan verilmektedir. Karşı dava açmak için kişilerin davanın celbinin kendilerine ulaşmasının sonrasında 15 gün içerisinde karşı dava açma adımını tamamlaması gerekmektedir. Karşı dava açma süreci içerisinde kendi gerekçenizi sunmalısınız. Bu şekilde eşinizin açmış olduğu davaya ve gerekçesine itiraz etme imkanınız olacaktır. Size verilen 15 günlük zaman diliminin celbin tarafınıza geç iletilmesi sebebi ile dolması durumunda bu sürece de itiraz etme ve karşı dava açma hakkınızın iade edilmesi için başvuruda bulunmanız da imkan verilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/istanbul-avukat/kartal-avukat/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-avukati-kartal/

https://yaseminmersin.av.tr/karsi-dava-acma-suresi/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış