Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği 2023

  23.08.2021
  2.654
  Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği 2023

  Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği 2022; Çekişmeli boşanma davasında tarafların velayet, nafaka, gerekçe ya da tazminat gibi hususlarda anlaşmazlıklar yaşadıkları görülmektedir. Bu noktada kişilerin boşanma dilekçelerinde verdikleri gerekçelerin yaşanan gerçek durum ile de örtüşür konumda olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde çekişmeli boşanma adımlarının mahkemede onay almasına imkan verilmektedir. Çekişmeli boşanma süreci ile uğraşmak istemeyen ve en azından temel hususlarda anlaşmaya varan çiftlerin anlaşmalı boşanma prosedürlerini kabul ettikleri görülmektedir. Anlaşmalı boşanmada her iki tarafın da mahkemede hazır bulunması gerekmektedir. Tarafların avukat ile katılmalarının yeterli olmayacağı da ayrıca bildirilmelidir. Bu kuralın getirilmesinin asıl sebebi kişilerin anlaşmalı boşanma protokolünü kendi rızaları ile imzaladıklarının iletilmesidir.

  Boşanma Dilekçesinde Neler Talep Edilir?

  Çekişmeli boşanma dilekçesi örneği 2022 kapsamında davalının ve davacının kimlik bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Sadece kimlik bilgileri değil aynı zamanda adres bilgileri konusunda da veri sunulmalıdır. Davanın hangi gerekçe ile açıldığı konusunda bilgi verilmelidir. Dilekçe hazırlama adımlarında bu alanda daha öncesinde de uzmanlığını kanıtlamış olan avukatlardan destek alınması gerekmektedir. Bu şekilde dilekçelerin herhangi bir prosedürü gözden kaçırmadan hazırlamanız mümkün kılınmaktadır. Boşanma dilekçesi şekillendirilirken destek almanın yanı sıra aynı zamanda haklarınızın dava süreci boyunca korunması konusunda da avukatın önemi büyüktür. Özellikle çekişmeli davalarda onay verilen bir durum söz konusu olmadığı için temel hususlarda anlaşmaya varıncaya kadar haklarınızın avukatınız tarafından savunulması gerekmektedir.

  Boşanma Dilekçesi Elle Yazılır Mı?

  Çekişmeli boşanma dilekçesi örneği 2022 Word formatında hazırlanmalıdır. El ile hazırlanan dilekçelerin kabul edilmeyeceği de bildirilmelidir. Avukatınıza bu konuda yetki vermenizi durumunda boşanma dilekçesinin hazırlanma adımı tamamlanacaktır. Boşanma dilekçesi hazırlama adımından davanın diğer adımlarının takip edilmesi ve sizin süreç ile alakalı bilgilendirilmenize kadar her aşamada gerekli olan destek sunulacaktır.

  Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  Çekişmeli boşanma dilekçesi örneği 2022 hazırlanırken davanın açılma gerekçesi konusunda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davasının açılması sırasında kişilerin şiddetli geçimsizlik, eşlik görevlerinin yerine getirilmemesi ya da zina- aldatma gibi unsurları ortaya koyabilmektedir. Çekişmeli boşanma sürecinde kişilerin maddi manevi tazminat talep etme hakkı da bulunmaktadır. Bu tazminatın tutarı belirlenirken hem karşı tarafın ödeme yapabileceği tutara uygun adım atılır hem de kişilerin yıpranmışlık durumu göz önünde bulundurularak zararın tanzim edilmesi için girişimde bulunulur.

  Boşanma Davasında Kaç Kez Dilekçe Verilir?

  Boşanma davasının açılması için sadece bir adet dilekçe hazırlanması yeterli olacaktır. Boşanma davası dilekçesi kapsamında gerekli olan bilgilerin eksiksiz bir biçimde sunulması durumunda dilekçe hazırlama aşamasına dair herhangi bir sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır. Boşanma davası dilekçesi anlaşmalı boşanma kapsamında değerlendirilecekse hali hazırda bu dilekçede belirtilen unsurların boşanma protokolü manasına geleceğini de bilmelisiniz. Boşanma aşamasında her iki tarafın da bu detayları kabul ettiklerini mahkemede bizzat beyan etmeleri gerekir.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/tek-tarafli-bosanma-dilekcesi-ornegi/

  https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-dilekcesi-ornegi-2022/

  https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu-ornegi-2022/

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?