Boşanma Dilekçesi Örneği 2023

21.08.2021
1.362
Boşanma Dilekçesi Örneği 2023

Boşanma Dilekçesi Örneği 2022; Boşanma dilekçesi hazırlanırken kişilerin özellikle davalı, davacı ve adres bilgilerinin yanı sıra gerekçe konusunda da hassas davranmaları gerekmektedir. Gerekçenin sorunsuz şekilde bildirilmesi gerekir. Bu noktada bireylerin gerekçelerini bildirmeleri için durumun gerçek ile örtüşür durumda olması gerekir. Bir tarafın sunmuş olduğu gerekçenin karşı tarafça ya da mahkemece reddedilmesi de seçenekler arasında yer almaktadır. Boşanma dilekçesi hazırlama adımlarını yerine getirirken bu alanda uzmanlığını kanıtlamış olan bir avukattan da destek alabilirsiniz. Sadece avukattan dilekçe hazırlama sürecinde değil aynı zamanda dava sürecinde haklarınızın koruma altına alınması konusunda da yardım alabilirsiniz.

Boşanma Davası İçin Ne Yapmalıyım?

Boşanma dilekçesi örneği 2022 hazırlama adımlarını yerine getirirken kişilerin gerekçelerini sunma sürecinde dikkatli olmaları gerekir. Temel olarak 2 tip boşanma vardır; anlaşmalı ve çekişmeli. Tarafların her ikisi de ortak noktalar bularak evliliklerinin nihayete erdiğini kabul ediyorlarsa bu noktada bireylerin anlaşmalı boşanma davası açmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada bir ortak protokol belirlenir. Bu protokol üzerinden talepler ve ortak verilen kararlar iletilir. Kişilerin mahkemede bizzat bulunarak bu protokolü herhangi bir baskı altında kalmadan kabul ettiklerine dair bilgi vermeleri gerekmektedir. Bizzat boşanma davası mahkemesine gelmeyen kişilerin anlaşmalı boşanma başvurularının kabul edilmeyeceğinin de ayrıca iletilmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Boşanma dilekçesi örneği 2022 hazırlama adımlarının sonrasında kişilerin dava günü belirlenecektir. Bu dava gününün anlaşmalı boşanma davalarında ertelenmesi ya da değiştirilmesinin talep edilmesi mümkün kılınmıştır. Davanın ertelenmesi için gerekli olan başvurular mahkemece kabul edilirse gün yeniden belirlenecektir. Boşanma davalarının seyri kişilerin prosedüre uyumları ile alakalıdır. Örneğin çekişmeli davalarda anlaşmaya varılması durumunda daha kısa sürede 1 seneye kalmadan sonuç alınabilmektedir. Fakat kişilerin durumu zorlaştırması durumunda 3 sene ayrı yaşanması ile fiili olarak ayrı kalma süreci üzerinden bireylerin boşanmalarına karar verilmesine kadar ilerleyebilmektedir. Bu alanda avukattan destek almak sürecin sizin için prosedürlere bağlı olarak tamamlanması için bir fırsat vermektedir.

Avukat Olmadan Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma dilekçesi örneği 2022 hazırlama adımının sonrasında mahkemeye sunulması ile beraber karşı tarafa celp gönderilecektir. Bu şekilde mahkeme günü kararlaştırılır ve boşanma süreci başlar. Çekişmeli boşanma davalarında kişilerin bizzat davaya katılmak istememeleri durumunda boşanma davası için avukat tutması daha mantıklı olacaktır. Fakat anlaşmalı boşanma davalarında avukatınızın davada hazır bulunmasının dahi yeterli olmadığının ayrıca bildirilmesi gerekir. Kişilerin davada bizzat bulunmaları gerekir.

Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır Nereye Verilir?

Boşanma dilekçesi hazırlama adımının sonrasında aile mahkemesi üzerinden davanın açılması sağlanacaktır. Eşler arasında velayet, nafaka ya da tazminat gibi hususlarda anlaşmazlık ne kadar az ise davanın da o kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Boşanma dilekçesinin hazırlanma sürecinde konunun uzmanı olan ve tecrübeli avukatlardan destek almak süreci kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-dilekcesi-ucreti-2022/

https://yaseminmersin.av.tr/cekismeli-bosanma-dilekcesi-ornegi-2022/

https://yaseminmersin.av.tr/tek-tarafli-bosanma-dilekcesi-ornegi/

https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu-ornegi-2022/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?