Bosanma Davasi Nasil Acilir Ucret Odenir Mi

22.08.2021
948
Bosanma Davasi Nasil Acilir Ucret Odenir Mi

Boşanmak isteyen bir eşin birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri ile birlikte belge hazırlığı yaparak adliyeye giderek boşanma davası açabilir. Eğer eşi ile birlikte yaşamıyor ise bu durum yine bir boşanma sebebidir ve boşanma davası haberi eşe tebliğ edilir. Ancak anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek de mümkündür. Anlaşmalı boşanma yapacak kişilerin ise bir çift halinde adliyeye gitmesi gereklidir. Konu boşanma davası olduğunda bosanma davasi nasil acilir ucret odenir mi gibi sorular gün ışığına çıkmaktadır.

Bosanma davasi nasil acilir ucret odenir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: boşanma davası tarafların adliyeye dilekçe ve belge teslim ederek açması sonucunda mümkün olur. Diğer soru ise boşanma davası nasıl açılır ücret ödenir mi evet ücret ödemesi yapılmaktadır.

Boşanma davası ücreti belge ve uygulanan işlemlere göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 300 TL – 500 TL aralığında yer alır.

Boşanma davası açıldıktan ne kadar sonra mahkeme olur?

Boşanma davası açıldığı tarihten başlayarak yaklaşık 5-6 ay içerisinde ilk duruşma için tarih verilmektedir. Boşanma davası için mahkeme tarihi kalabalık ve yoğunluk sebebi ile oldukça geç tarihlere verilebilir.

Boşanma celbi kaç günde gider?

Boşanmak için tebligat bildirisi yaklaşık 30 gün içerisinde iletilir. Dava açılan kişinin eline geçen tebligat ile cevap dilekçesi yazarak karşı dava açma hakkı doğmaktadır. Ancak karşı dava açabilmek için kişinin, tebligatın eline geçmesinin ardından yaklaşık 15 günü vardır.

Bazı durumlarda kişi 15 gün içerisinde karşı dava açmak için ek süre talep edebilir. Bunun için adliyeye başvuru yapmalıdır. Bu başvurular sonucunda karşı dava açabilmek için yaklaşık 30 gün süre hakkı verilmektedir.

Çekişmeli dava ne kadar sürer?

Çekişmeli davalar anlaşmalı davalara göre çok uzun sürmektedir. Genel olarak çekişmeli davaların tek celsede sonuca ulaşabilmesi mümkün değildir. Bu sebep göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak bir çekişmeli dava 5-6 celsede görülebilmektedir. 5-6 celse sonucunda akıbeti belli olan davanın sonuca ulaşması yaklaşık olarak 1 yıl ya da 1.5 yıl sürebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasi-acilirken-para-odenir-mi/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanmada-karsi-dava-acma-suresi/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasina-karsi-dava-acma-suresi/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?