trende

Boşanma Avukatı Ümraniye

28.08.2021
175
Boşanma Avukatı Ümraniye

Boşanma avukatı Ümraniye başvuru ve vekalet verme adımlarının sonrasında boşanma sürecinin tüm adımlarının direkt olarak avukatınız tarafından tamamlanacağı belirtilmelidir. Bu aşamada kişilerin sorun yaşamaları için tüm hukuki adımlar takip edilecektir. Ayrıca müvekkillere her adım hakkında detaylı bir biçimde de bilgilendirme yapılacaktır. Hem çekişmeli boşanma davalarında hem de anlaşmalı boşanma davalarında avukattan destek almanın sizin için harika bir fırsat sunacağının da bildirilmesi gerekir. Hem sürecin takip edilmesi hem de hakların muhafaza edilmesi için ayrıca bir sistem geliştirilmiştir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Boşanma avukatı Ümraniye başvuru adımlarında en sık rastlanan unsurların başında çekişmeli boşanma gelmektedir. Çekişmeli boşanma süreci üzerinden kişilerin velayet, tazminat ya da nafaka konusunda uzlaşmaya varmaları sağlanmaya çalışılır. Bu sürecin ortalama 12 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Çekişmeli boşanma davasında kişilerin açmış oldukları davanın gerekçesinin net ve anlaşılır olması gerekir. Bu gerekçenin gerçekte yaşan durum ile de uyum içerisinde olması gerekir. Ancak bu şekilde boşanma gerekçesinin mahkeme heyeti tarafından da kabul edilmesi sağlanır.

Çekişmeli boşanma davalarında en temel anlaşmazlık konularının başında velayet gelmektedir. Velayet kararı verilirken çocukların menfaati en temel kıstas olarak belirlenmiştir. Bakıma muhtaç olan bebeklik çağındaki çocukların genel olarak anneye velayetleri verilmektedir. Velayet sahibi olmayan ebeveynin ise bu bakıma katkı sağlaması için iştirak nafakası ödemesi zorunlu tutulmuştur. Bağlanan nafakanın ödenmemesi durumunda kişilerin icraya verme hakkı da vardır. İcranın el koyacağı herhangi bir mal varlığı bulunmuyor ise bu noktada da hapis cezasına çarptırılması söz konusu olacaktır.

Karşı Dava Nedir?

Boşanma avukatı Ümraniye eşinizin açmış olduğu boşanma davasına karşı dava açma konusunda da adım atabilmektedir. Bu noktada kişilerin karşı dava açabilmeleri için boşanma davasının celbinin kendilerine ulaşmasının sonrasına 15 günlük bir zaman dilimi olacaktır. Bu 15 günlük zaman diliminde kişilerin kendi gerekçeleri ve talepleri ile boşanma davasını açmalarına imkan verilmektedir. 15 günlük sürenin celbin size geç ulaşması nedeni ile kaybetmeniz durumunda itirazda bulunarak karşı dava açma hakkınızın iade edilmesini de talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma imkanından istifade edebilmek için kişilerin en az 1 senedir evli olmaları gerekmektedir. Bir seneden az bir süre evli olan kişilerin anlaşmalı boşanmadan istifade etmesine imkan verilmeyecektir. Anlaşmalı boşanma sürecinde tarafların bir araya gelerek bir boşanma protokolü hazırlanmasına karar verilmektedir. Bu boşanma protokolünün hazırlanmasının hemen sonrasında dava günü belirlenecektir. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için dava günü her iki tarafın da hazır bulunması gerekmektedir. Taraflardan birinin dahi gelmemesi durumunda anlaşmalı boşanma aşamasının ret yanıtı ile karşılaşacağının bildirilmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma sürecinde davada avukatınızın sizi temsil etmesi mümkün olmayacaktır. avukat ile temsil adımı sadece çekişmeli boşanmalarda geçerliliğini sürdürür.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/istanbul-avukat/umraniye-avukat/

https://yaseminmersin.av.tr/umraniye-bosanma-avukati/

https://yaseminmersin.av.tr/bosanma-davasinda-karsi-dava/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış