Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

27.08.2021
605
Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Anlaşmalı boşanma protokolü örneği kapsamında davalının ve davacının kimlik bilgilerinin eksiksiz biçimde yer bulması gerekir. Ayrıca açık adresin de belirtilmesi istenmektedir. Açık adresin belirtilmesi sırasında celplerin de belirtilen bu adresler üzerinden iletileceğinin ayrıca bildirilmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolünün her iki tarafın da iş birliği ile hazırlanması gerekir. Kısa sürede davanın sonuçlanması için en temel adımlardan biri anlaşmalı boşanma sürecinin tamamlanmasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Avukatsız Olur Mu?

Anlaşmalı boşanma protokolü örneği kapsamında protokolün hazırlanması ile zaman kaybetmek istemeyen kişilerin avukat ile iş birliği yaparak sorumluluğu onun üzerinden şekillendirmesi de mümkündür. Dilekçenin hazırlanması da dahil olmak üzere davanın tüm aşamalarında kişilerin avukatın süreci yönlendirmesine izin verme hakkı vardır. Anlaşmalı boşanma davalarının açılması sırasında avukatlar aktif rol oynasalar da dava sürecinde bireylerin avukatlarının katılması yeterli olmayacaktır.

Kişilerin bizzat davada bulunmaları gerekir. Bu aşamada her iki tarafın da anlaşmalı boşanma protokolünü kendi rızası ile onayladığını kabul etmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kişilerin süreci onaylamasına imkan verilmektedir. Tarafların boşanma davasına direkt olarak kendilerinin gelmesinin istenmesindeki asıl sebep hiç kimsenin baskı altında kalmadan boşanma davasının protokolünün hazırlandığını kabul etmesidir. Herhangi bir baskı varsa da bunun hakim tarafından anlaşılması ve davanın reddi söz konusu olabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanmaya Ne Kadar Para Gider?

Anlaşmalı boşanma protokolü örneği hazırlama adımının sonrasında dava sürecinin bir de maddi masrafları bulunmaktadır. Davayı açan kişi masrafları ödemek zorundadır. Bu dava masraflarının avukat masrafının dışında olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

  • Çekişmeli davalar 12.000 TL civarında ücrete tabi olurken anlaşmalı boşanma davalarında kişilerin ödemeleri gereken tutar
  • 9.500 liraya kadar çıkabilmektedir.

Bu ücretlerin ödenmesinin yanı sıra avukatların temsil bedellerinin de ödenmesi gerekir. Boşanma sürecinde her iki tarafın da kendi haklarını dava boyunca koruma imkanını elde etmek için avukat kontrolünde bu dava sürecinin yürütülmesi çok daha mantıklı olacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Dilekçeye Ne Yazılır?

Anlaşmalı boşanmada dilekçe kapsamında çekişmeli boşanmalarda davanın uzamasına neden olabilecek tüm unsurların yer alması gerekmektedir. Dilekçede davalı ve davacının tüm bilgileri verilmelidir. Ayrıca çocuk varsa bu çocuğun velayetinin kimde kalmasına karar verildiğine ilişkin bilgi sunulmalıdır. Tazminat ve nafaka gibi sıklıkla anlaşmazlık çıkaran hususlarda da boşanma dilekçelerinde bilgilere yer verilmelidir. Sizin davada bizzat bulunarak bu unsurları onaylamanızın sonrasında da boşanmanız gerçekleşecektir. Çekişmeli boşanma seçeneklerine göre oldukça hızlı bir biçimde sonuçlandığının bildirilmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Hâkim Ne Sorar?

Anlaşmalı boşanma davasında her iki tarafın da bu anlaşmalı boşanma protokolünü kabul edip etmedikleri konusunda bilgi verilmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolünde kişilerin özellikle bu protokolü herhangi bir baskı altında kalmadan onayladıklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma aksi takdirde gerçekleşmeyecektir.

İlginizi Çekebilir;

https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu-ornegi-2022/

https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-protokolu/

https://yaseminmersin.av.tr/anlasmali-bosanma-dilekce-ornegi/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?