trende

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı

08.08.2021
35.130
Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı

Ehliyet affı çıkacak mı? Ehliyet affı var mı gibi, trafikte ehliyetini kaptıran birçok araba sürücüsü, alkolden ehliyet kaptırma affı olup olmadığını merak edebilir. Sadece alkolden değil, çeşitli sebeplerle ehliyetini kaptıran 1 milyondan fazla sürece, ehliyet affıyla ilgili haberlerin peşine düşüyor. İşte 2021 yılında alkolden ehliyet kaptırma affı olup olmadığı konusunda birçok soru, sizler için yanıtlandı.

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı 2022

Alkolden ehliyet kaptırma affı 2022 yılı; Ülkemizde trafikte bulunan birçok sürücü, kural ihlali yaparak, ceza almakta ve ceza puanı konusunda düşüş yaşamaktadır.

Yapılan araştırmalarda 1 yıl içinde 100 ceza puanı alan sürücülerin de ehliyeti alınmakta ve bu sürücülerin trafiğe çıkmaları yasaklanmaktadır. Bunun yanında bazı belirli suçları trafikte işleyen sürücülere de yasak konuyor.

Alkollü araç kullanan sürücülerin;

 • 5 sene içinde 1 kez alkollü yakalandıklarında 6 ay
 • 2 kez alkollü yakalandıklarında 2 yıl
 • Üçten fazla alkollü yakalanan sürücülerin 5 yıl ehliyetlerine yasak konuyor.

Uyuşturucu maddeyle sürücü koltuğunda yakalanan sürücülerin ehliyetleri 2 yıl boyunca alıkonuluyor.

Çeşitli sebeplerle ehliyetlerine el konulan sürücülerin merak ettiği konuların başında alkolden ehliyet kaptırma affı olup olmayacağı yönünde oluyor. Alkolden ehliyet kaptırma durumunda herhangi bir af uygulanıp uygulanmayacağı konusunda ise af bekleyen birçok sürücü; verilen cezaya karşılık trafikte yakalandıklarında hapis cezası ile cezalandırılır.

Mesleği şoförlük olan ve ekmek parasını şoförlükle kazanan birçok sürücü, alkolden ehliyet kaptırma affı 2021 yılında ne olacak konusunu merak ediyor.

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı; Genel Af Ehliyet

MHP Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından hazırlanan soru önergesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırıldı. İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamada; sürücü belgelerinin, Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne uygun şekilde geçici ya da sürekli olarak el konulduğunu, kanunda ve yönetmeliklerde belirtilen iade şartlarının yerine getirilmesiyle, sürücü belgelerinin iade edildiğini söyledi.

Yeniden sürücü belgesi alması gerekenlerin de yeniden başvuru yaparak, ehliyetlerini yenilemeleri gerektiğinin de altı çizildi. Aynı zamanda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; 10 yıllık süre içinde ceza alan kişilerin bu kapsamda olduğunu da sözlerine ekledi.

Genel af ehliyet belgeleri için CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından hazırlanan kanun teklifinde göre ise bazı maddeler göz önüne alınıyor.

Karayolları Trafik kanunu 26.geçici maddeye göre, sürücü belgeleri alınan kişiler; ölümle sonuçlanan trafik kazası, asli kusurlu olarak karışmış kişiler, uyuşturucu ya da uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücüler haricindeki kişilerin, bir kereye mahsus, ehliyetleri iade edilir.

Alkolden ehliyet kaptırma affı ise, bu durumda geçerli olmuyor.

Sürücü belgesini alkolden kaptıran sürücüler, geçerli ceza süresi bitiminde, belli koşulları yerine getirerek, ehliyetlerini alabilir.

 • Alkollü araç kullanmaktan 1 kez ehliyete el konulursa: Sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimlikle beraber, sürücü kimliği geri alınabilir. Sizin adınıza başkası alacaksa; sürücü belgemi almaya yetkilidir şerhi bulunan vekaletin olması gerekir. Sürücü belgesini almak için 6 aylık sürenin doldurulmuş olması gereklidir. Aynı zamanda trafik idari para cezası ödendi makbuzu ve borcu yoktur belgesiyle başvurularak, ehliyet geri alınabilir.
 • Alkollü araç kullanmaktan 2 kez ehliyete el konulursa: Alkolden ikinci kez ehliyete el konulduğunda; İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi” alınır. Eğitim başarılı olursa, sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimlik ile, 2 yıllık sürenin bitmesinin ardından ehliyet alınabilir. Yine idari para cezası ödenmeli ve borcu yoktur belgesi de bulunması gerekir.
 • Alkollü araç kullanmaktan üçüncü kez ehliyete el konulursa: Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilen psikoteknik değerlendirmesine ve psikiyatri muayenesine girmesi gerekir. Değerlendirme ve muayene sonucu olumlu olanlar, 5 yıllık süre bitiminde trafik idari para cezalarını da ödeyerek, borcu yoktur belgesiyle başvuru yaparak, ehliyetini geri alabilir.

Alkolden ehliyet kaptırma affı bekleyenler, şu an için af konusunda herhangi bir gelişme olmazken; şartları tamamlayan kişiler, sürücü belgesini teslim almak için, sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen kuruluştan, ehliyetini geri alabilir.

Alkolden ehliyet kaptırma affı dışında alkollü araç kullanmaktan sürücü belgesine el konanların, ödemesi gereken para cezaları da bulunur.

Alkollü araç kullanırken yakalanan sürücüler;

 • Bir kere yakalandığında peşin 751.50 TL, taksit 1.002.00 TL
 • İkinci kez yakalandığında peşin 942 TL, taksit 1256 TL
 • 3 ve üzeri yakalanmalarda peşin 1.513.50 TL, taksit 2.018 TL para cezası öder. Bu ödenecek miktarlar, sürekli olarak güncellenir.

20 ceza puanı ve geriye dönük 5 yıl içinde ise hapis cezaları bulunur:

 • Bir defa yakalandığın 6 ay
 • 2 defa yakalandığında 2 yıl
 • 3 ve üzeri yakalandığında 5 yıl

Bunun yanında alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda, hükümet yetkililerine birçok talepte bulunuluyor. Ancak böyle bir af için, kanunda herhangi bir değişiklik yapılacağına dair herhangi bir ipucu görünmüyor.

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı

Torba Yasada Ehliyet Affı Var mı?

Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda haber bekleyen birçok sürücü, bu konuda biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Şu an için, torba yasada herhangi bir af görünmüyor. Genellikle torba yasa içinde, farklı konular görüşülür ve kanuna bağlanır.

Bir torba yasada genellikle;

 • Kamuya ait borçların yapılandırma çalışmaları
 • Sosyal güvenlik konuları
 • Temel haklar gibi konular görüşülür.

Günümüzde 1 milyondan fazla kişi, alkolden ehliyet kaptırma affı beklerken; 100 ceza puanını dolduran, alkollü araç kullanmayan ya da farklı sebeplerle, sürücü belgesine el konulan kişiler de af talebinde bulunuyor.

Alkolden ehliyeti alınan sürücülerin de bazı aşamaları bulunuyor:

 • Alkolden ehliyeti alındığında, karşı tarafı maddi ya da manevi zarar verilmişse
 • Kaza sonucu ölüm oluşmuşsa

Bu tür trafik suçları, affedilemeyecek derecede olduğu için, şu an için kanunda af konusunda herhangi bir gelişme bulunmuyor.

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı; Sürücü Belgesi Affı 2022

Sürücü belgesi affı bekleyen milyonlarca insan bulunuyor. Sürücü belgesi elinden alınan birçok vatandaş, çıkacak af konusunda araştırmalar yapıyor. Trafik kurallarına uyum sağlamak; can ve mal güvenliğinin riske atılmaması için, büyük önem taşıyor.

Sürücü belgesi affı için, 2022 yılında bir af çıkmasını umut eden sürücüler; ehliyetlerini geri almak konusunda bazı noktaları bilmek zorundadır.

 • Ehliyet olmadan araba kullanmak, kırmızı ışık ihlali, hız sınırını aşmak gibi suçlarda; 1 yıl içinde 100 ceza puanına ulaşıldığında ehliyetlerine el konulur.
 • 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri alınır. Hem trafik hatası ceza puanı hem de para cezası verilir.
 • Ölümlü kazaya sebebiyet vermek durumunda, ehliyete el konur.
 • Sürücü koltuğunda uyuşturucu, alkol gibi maddelerin kullanımı durumunda, sürücülerin ehliyetleri alınır.

Sürücülerin uyuşturucu madde kullanımı sırasında araç sürmeleri tespit edildiğinde, ehliyetleri 5 yıl süreyle alıkonulur. Bunun yanında 4660 TL de para cezası uygulanır. Bunun yanında sürücülerin 0.50 promil alkollü çıkmaları durumunda 700 TL’lik bir para cezası vardır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına göre; henüz alkol kullanımında ehliyet alınmasına karşılık, bir af söz konusu olmadığını, milyonlarca kişinin trafik affı beklediğini ancak, 2010 yılından itibaren, 10 yıllık süre içinde ceza alan kişilerin, genel aftan yararlanabileceğini ve bu yüzden şimdilik alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda net bir bilgi olmadığını anlıyoruz.

İlginizi Çekebilir; 

https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-trafik-kazalarinda-verilen-cezalar/

https://yaseminmersin.av.tr/cekismeli-bosanma-dilekcesi-ornegi-2022/

https://yaseminmersin.av.tr/olumlu-kazalarda-ceza/

https://yaseminmersin.av.tr/arac-deger-kaybi-davasi/

Ziyaretçi Yorumları (2)
 1. Yusuf dedi ki:

  Herkese af çıktı. Şayet durum böyle olmasaydı bizler af istemezdik cinayet işlemiş terör örgütüne mensup nerdeyse herkese af çıktı ama bizlere laik görülmedi. Bu nedenle af çıkarılmalıdır geçimini şöförlükle yapan aileleriyle birlikte 5 milyon mağdur var bunları görmezden gelmemeli.

 2. Bekir karacaer dedi ki:

  Ehliyetim iki yıllık aldırdım gecimimi onunla sagliyordum tirim evde yatıyor şu an yolla gidemiyorum yetkililere sesleniyorum bi af bekliyoruz sizden mağduruz

Whatsapp
Av. Yasemin Mersin
Av. Yasemin Mersin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Avukata Danış