Aldatan Eşe Nafaka

  26.08.2021
  1.519
  Aldatan Eşe Nafaka

  Evliliklerin son bulmasında en önemli etken güvenin ve uyumun yitirilmesine sebep olan aldatma eylemidir. Çiftlerden birisinin aldatması sonucunda evliliğin temelleri yerinden sarsılır. Bu sebep ile anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma davaları açılmaktadır. Boşanma davalarının sonucunda nafaka verilmesi çiftlerin kusur durumuna bağlı olarak karara ulaşmaktadır. Özellikle konu aldatmaya geldiğinde aldatan eşe nafaka verilmesinin mümkün olup olmadığı merak edilmektedir.

  Aldatan eşe nafaka verilebilmesi için eşin aldattığını kanıtlayamamış olmak gerekir. Kanıtlanmayan hiçbir suç, suç değildir.

  Boşanmada aldatan eşe nafaka verilir mi?

  Boşanma davalarının sonucunda mal paylaşımı, velayet ve nafaka konuları gündeme gelmektedir. Bu sebep ile aldatan eşe nafaka verilir mi soruları sorulmaktadır.

  Aldatan eşin cinsiyetine bağlı kalınmaksızın nafaka ödemesi alması mümkün değildir. Hatta aldatmak gurur kırıcı ve onur kırıcı bir eylem olduğu için aldatılan eşin manevi tazminat davası açma hakkı da bulunmaktadır.

  Aldatan eşin nafaka alamaması için aldatmayı resmi belgeler ve deliller ile mahkemeye açıklamak gerekir. Eğer resmi belge veya herhangi bir delil yok ise aldatma suçu kanıtlanamaz ve böylelikle nafaka ödemesi yapılmasına karar verilebilir.

  Erkek hangi hallerde nafaka ödemez?

  Erkeğin nafaka ödemesi yapmayacağına karar verilen durumlar bulunur. Bunların başında zina ve aldatma sebebinden kaynaklı olarak boşanma davasının görülmesi yer almaktadır. Ancak erkeğin nafaka ödemeyeceği durumlar yalnızca zina ile sınırlı değildir.

  Erkeğin nafaka ödememesi için kadının boşanmadan kaynaklı maddi yoksulluğa düşmemesi, ekstra gelire sahip olması, yeni bir evlilik yapması şeklindedir. Aynı şekilde erkeğin nafaka ödeyebilecek düzenli bir geliri bulunmuyor ise nafaka ödemesi yapılamaz.

  Boşanma davasında telefon kayıtları kaç yıl geriye dönük?

  GSM operatörleri en fazla 5 yıldan eski kayıtları saklamaktadır. 5 yıldan eski olan aldatma için telefon kaydına ulaşmak mümkün olmamaktadır.

  Kadın Kocasını Aldatırsa Nafaka Alabilir Mi?

  Aldatan taraf erkek ya da kadın fark etmeksizin hiçbir şekilde nafaka alamaz. Bunun sebebi ise Türk Medeni Kanunu’nda zina olarak isimlendirilen aldatılmanın en büyük ve asli boşanma sebebi olduğu açık bir dille belirtilmiştir. Bu sebeple kişilerin bahaneleri ne olursa olsun nafaka alamazlar.

  Boşanma davasında mesaj içeriği çıkar mı?

  GSM operatörleri özel hayatın gizliliği sebebi ile mesaj içeriği ve iletişim içeriği depolamamakta ve saklamamaktadır. Ancak hangi numaralar ile ne kadar süre ve sıklıkta görüşüldüğü şeklinde bilgileri içeren belgeler sunabilir. Bu kayıtlar ise en fazla 5 yıl eskisine dönük bilgileri kapsamaktadır.

  İlginizi Çekebilir;

  https://yaseminmersin.av.tr/hangi-hallerde-bosanma-olmaz/

   

   

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Av. Yasemin Mersin
  Av. Yasemin Mersin
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?